Oyun

Eski Bir EA Geliştiricisinden Farklı İtiraflar Geldi!

Bir oyun geliştirmek, pek çok farklı takımın birlikte çalışmasını gerektiriyor. Bu ekipler genellikle farklı konsollar yahut PC için geliştirilen sürümlerin birbirleri ile uyumlu olması için çalışıyor. Ve doğal olarak, grupların birbirleri ile bağlantı halinde olması, benzeri metodlar kullanması ve sonuçta emsal tecrübeler ortaya çıkartması bekleniyor.

Lakin, görünene nazaran işler, EA’de pek de bu türlü yürümüyor. Eski EA geliştiricisi Adam Berg‘in bir blog gönderisine nazaran, farklı takımlar geliştirme konusunda çok farklı yaklaşımlar benimsiyor. Bu da oyun sürümlerinin birebir süratte sona gelmesini engelliyor.

Adam, FIFA için çalışırken oyunun Wii, PS Vita ve Nintendo 3DS sürümleri ile ilgilendiğini söylüyor ve tecrübesini şöyle anlatıyor: “Latife yapmıyorum; 3 satırlık kodu değiştirmek ve sahiden hakikat çalıştığını bilmek bütün bir gün sürebiliyordu. Kodun yanlışsız çalıştığını görmek için bazen meslek modunda birkaç dönem ilerlemek bile gerekebiliyordu ve bunun kolay bir yolu, içinde bulunduğum grup için yoktu.

Adam, daha sonra EA içinde daha yeni konsollara odaklanan farklı bir grup için çalışmaya başladı. Bu grupsa, her şeyi manuel olarak yapmamak için “test yatakları” kullanma imkanına sahipti. Yani birkaç saatlik oyun boyunca ilerlemek zorunda kalmadan daha küçük kod modüllerini test edebiliyorlardı.

Yeniden de grubundaki birçok kişinin bu imkanı kullanmadığını söylüyor: “Çok heyecanlıydım! Ancak etrafımdaki insanları izledim ve birçoğunun bu aracı nasıl kullanacağını bile bilmediği açıktı. Bunun yerine, bir değişikliği test etmek için, olmaları gereken yere ulaşmak için kullanıcı arayüzünde manuel olarak gezinerek, eski yolu kullanıyorlardı. Süratle test ortamının şampiyonu oldum ve sık sık yeni şeyler geliştirmeyi kolaylaştıran yeni özellikler ekledim.

Adam şirketten ayrılmadan evvel, daha küçük kod alanlarına odaklanan “ünite testi” kullanan diğer bir gruba katıldığını ve en süratli sürecin bu ünitede yaşandığını söylüyor.

Tüm bunlar, EA’da geliştirme metodolojisinin ve sunulan imkanların bir takımdan başkasına büyük ölçüde farklı olabileceğini gösteriyor. Diğer bir deyişle Adam, EA üzere dev bir şirkette bile, takımların beklendiği üzere ahenk içinde çalışamadığını ortaya koyuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu