İnternet

Beşerli ya da insansız uzaya yapılan seyahatler sıklaşacak

HUPALUPAEXPO tarafından Metropol İstanbul içinde 2.300 m2 büyüklüğünde alana kurulan NASA Uzay Standı, Astronot André Kuipers’i ağırladı. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Kuipers, NASA Uzay Standı’nda milletlerarası beşerli uzay uçuşunun perde gerisine dair tecrübelerini paylaştı, uzaydan dünyanın sürdürülebilirliğine bakışı anlattı.

André Kuipers “NASA Uzay Standı ile Türkiye’deki uzay meraklıları ile bir ortaya gelebildiğim için hakikaten çok memnunum. Bu sergiden çok etkilendim, hayalleri geliştiren bir stant. Toplum ile bir ortaya gelmek, onlara uzay ve uzay seyahatleri hakkında bilgi vermek astronot olarak değerli bir vazifemizdir. Binlerce bireyden oluşan büyük bir takımın modülü olan astronotlar tıpkı vakitte yerdeki insanların elleri ve gözleridir. Astronotlar, bir uzay aracının pilotları, uzay istasyonunun bakım mühendisleri, dünyadaki profesörlere yardımcı olan laboratuvar çalışanları, birinci yardım vazifelileri, itfaiyeciler ve basın vazifelileri olarak eğitilirler” dedi.

 “Uzay Seyahatleri Sıklaşacak”

André Kuipers, insanlı ya da insansız uzaya yapılan seyahatlerin sıklaşacağını, bilimsel çalışmalar, Ay’ın doğal kaynaklarının gelecekteki madencilik faaliyetlerinde kullanılması ve Mars’a yapılan seyahatlere hazırlanmak için 2030’dan evvel insanların Ay’a tekrar gideceğini söyledi.

 Uzaydan Dünya’nın İmgesi

Sunumunda İstanbul, Ankara ve Antalya’nın uzaydan çekilen fotoğraflarını gösteren André Kuipers, şunları söyledi: “Uzaydan Dünya’nın imajı sözün tam manasıyla bu dünyada yaşanamayacak bir tecrübe. Dünya’yı, öbür gezegenleri, bir kuyruklu yıldızı ve yıldızlarla dolu gökyüzünü uzaydan görmek, çok daha büyük bir şeyin kesimi olduğumuzu anlamamı sağladı. Bana kozmik bir his verdi. Yüksüz ortamda süzülmek, uzayda olmanın eğlenceli yanlarından biri, suda yüzen bir balık hissi veriyor.”

 204 Günü Uzayda Geçirdi

Asıl mesleği doktorluk olan Hollandalı André Kuipers, 2004’te Delta misyonu sırasında 11 gün, PromISSe vazifesinde 193 gün olmak üzere toplamda 204 günü uzayda geçirerek Avrupa tarihinin en uzun uzay uçuşunu gerçekleştirmişti.

 NASA Uzay Standı

NASA’nın 50 yıllık uzay çalışmalarını ve tecrübelerini yansıttığı NASA Uzay Standı, bünyesinde yer alan gerçek boyutlu ve tarihi kıymete sahip koleksiyon yapıtları, interaktif teknolojilerle zenginleştirilmiş VR alanları ile uzayı deneyimleme imkanı sunarken, ziyaretçilerini kainatın gizemine ışık tutan bir seyahate çıkarıyor. Ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek Ay Taşı’nın da bulunduğu stantta, uzay roketlerinin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri, Saturn V roketinin 10 metre uzunluğundaki modeli, uzaya giden astronotlar tarafından şahsen giyilen kıyafetler, astronot menüleri ve misyonlarda kullanılan ekipmanlar ile Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusunun ve Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun (ISS) modelleri en çok ilgi çeken modüller ortasında yer alıyor. 

Starship’in Prototip Modeli

Stantta, Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X tarafından geliştirilen Starship’in prototip modeli de bulunuyor. Rehberli çeşitler ile VR ve simülasyon teknolojileriyle ziyaretçilerin uzay maceralarına interaktif formda dahil olmasına imkan sağlayan NASA Uzay Standı, atölye çalışmalarıyla da her yaştan meraklısına heyecan ve cümbüş dolu bir uzay tecrübesi vadediyor.

  • NASA, James Webb için çabuk etmiyor
  • Sıkıntılara karşın maksadı büyüttüler!
  • James Webb’i canlı canlı takip edin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu