BilimTeknoloji

Cem Bölükbaşı, Formula 2’de yarışacak

Mesleğine e-spor yarışçısı olarak başlayıp bu serüveni gerçek pistlere taşıyan Cem Bölükbaşı artık de değerli bir adım atarak F1’den sonraki en büyük tertip olan Formula 2’ye geçiş yaptı. Cem Bölükbaşı, 2022 Formula 2 Şampiyonası’nda Çek ekip Charouz Racing System ile yarışacağını açıkladı.

F2’nin birinci yarışı 18-20 Mart’ta Bahreyn Pisti’nde yapılacak. Her hafta sonu iki yarış olarak 14 hafta boyunca toplam 28 yarış yapılacak.

E-spor’dan F2’ye tırmanan birinci pilot

Cem Bölükbaşı, Formula 2’de yarışan birinci Türk olacak. Ayrıyeten e-spor dünyasından gelip Formula 2 düzeyine ulaşan birinci pilot oldu.

Çok sayıda pilot F2’den F1’e yükselme bahtı elde etti. Bölükbaşı da amacında F1’de yarışmak olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Benim için inanılmaz bir gelişme bu. Sanal yarışlarda binlerce saat idman yapıp, Formula 1 Espor yarışlarında dünya şampiyonlukları kazanırken hayalimde daima bir gün gerçek yarış pistlerinde de yeteneklerimi gösterebileceğim kanısı vardı. Son iki yılda çeşitli şampiyonalarda elde ettiğim başarılarla bunu kanıtladığımı düşünüyorum. En son çıktığım Euroformula Open şampiyonası epeyce başarılı geçti. 15 yarışta 8 kere podyuma çıktım ve 2 yarışı da birinci bitirdim. Simulasyonda yaptığım idmanların yarış mesleğimde çok büyük katkısı oldu. Birinci kere kullandığım araçlarda podyuma çıkmayı başardım. Artık ise yalnızca birkaç hafta evvel birinci kez resmi test sürüşlerine çıktığım Formula 2 aracıyla tam dönem FIA Formula 2 Şampiyonası’nda yarışacağım. Bu seyahatte hayallerime benim kadar inanan başta ailem, ajansım TEM Agency ve ana destekçim ICRYPEX’in yanı sıra Kuzu Küme, Şiddetli Güç, Go Türkiye, Rixos, Gentaş’a; tekrar takviyeleriyle yanımda olan TOSFED’e çok teşekkür ederim. Bu takviyeler olmasa bu noktaya gelemezdim. Artık bir an evvel Charouz Racing System ile döneme başlamak için sabırsızlanıyorum. Yarış mesleğime, Türkiye ve dünya motor sporları tarihine yeni rekorlar eklemek için elimden gelenin en güzelini yapacağım.”

Formula 2 takvimi (Tarihler F1 ile aynı):

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu