Bilim

Dünyanın Muhtemelen Madalya Almış Tek Faresi Magawa Hayatını Kaybetti!

Dünya, mayın tespiti ve imhasında önde gelen bir ismi kaybetti. Lakin bu isim, düşündüğünüz üzere bir insan değil; bir keseli sıçan… Magawa isimli sıçan, sekiz yaşında, huzur içinde gözlerini kapattı. 8 yaş, Afrika devi bir keseli sıçan (Cricetomys ansorgei) için hiç de üzücü bir mühlet değil.

Mesleği boyunca 100’den fazla kara mayını ve öteki patlayıcıları tespit eden Magawa, 2020’de ona bir hayvanın alabileceği en yüksek kahramanlık mükafatı olan PDSA Altın Madalyasını kazandıran başarılarıyla tanınıyordu.

Fareler, dünyanın birçok yerinde makûs bir üne sahip olsalar da, Magawa’nın meskeni APOPO, uzun müddettir bu akıllı kemirgenin muvaffakiyetlerini kutluyordu. “HeroRATs” ve “HeroDOGs” lakaplı koku algılama farelerini ve köpeklerini eğitmek için kurulan APOPO’nun temel hedefi, Kamboçya’daki kara mayınlarını ortadan kaldırmak.

Magawa, parlak bir mesleğin akabinde, 2021’de bir emeklilik partisiyle birlikte mesleğine son vermişti.

APOPO, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Katkıları Kamboçya’daki toplulukların yaşamasına, çalışmasına ve çocukların oynamasına imkan tanıdı. Yaptığı her keşif Kamboçya halkının yaralanma yahut mevt riskini azalttı. Magawa’nın Kamboçya’da mayın tespit faresi olarak kurtardığı hayatlarda kalıcı bir miras bıraktığı kesin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu