İnternet

Bitcoin’i Kimin İcat Ettiği Meçhul; Fakat Kimin İcat Etmediğini Biliyoruz!

Linux kaynak kodundaki gizemli bir bildiri, kripto dünyasının en eski tartışmalarından birini tekrar başlattı. Bitcoin’i kimin icat ettiği sorusu, 2008’de “Satoshi Nakamoto” takma isimli bir müellif tarafından yayınlanan “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” makalesi ortaya çıktığından beri yanıtlanamadı. Hiç kimse legal delillerle öne çıkamadı. Delil olmadığına nazaran de, gizem devam ediyor.

Yeniden de kesin olan bir şey var: Satoshi, Linux kaynak koduna eklenen bir satırdan sonra eğlenceli tartışmalara yol açan Linux’un babası Linus Torvalds değil. Eklenen satır şuydu:

NAME = I’m Satoshi

Lakin hem toplumsal medyada hem de kripto bloglarında süratle yayılan söylentilere karşın, Torvalds bu latifeyi çabucak kesmeyi başardı. ZDNet’e yaptığı bir açıklamada, “Korkarım bu yalnızca GitHub’ın çalışma biçiminden yararlanan bir şakacının yapıtı. GitHub objelerini farklı depolar ortasında paylaşır, böylelikle kendi ağacınızda yaptığınız bir şeyi belirtmek için bir objenin SHA1 ‘adını’ kullanabilirsiniz. Burada şakacı kimse, web ismi olarak benim adımı kullanmış” dedi. Torvalds ayrıyeten latife yollu bir biçimde, kocaman bir bitcoin dağının üzerinde de oturmakta olmadığını söyledi.

Satoshi, 2010 yılında Bitcoin topluluğuna etkin iştiraki durdurdu ve o vakitten beri hiç kimse ondan bir şey duymadı. Hala Bitcoin’e sahip olup olmadığı da belirli değil.

  • Elon Musk’tan Satoshi Nakatomo Açıklaması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu