İnternet

Google haritalarda uçak görüldü

Google Haritalar, Kazakistan’daki garip pentagramlardan Romanya’daki park edilmiş bir UFO’ya kadar pek çok sıra dışı görüntüye konut sahipliği yapıyor. Lakin bir Reddit kullanıcısı, şimdiye kadarki en az olan görüntülerden birini yakaladı: Uçan bir bâtın bombardıman uçağı!

B-2 Spirit uçağı saatte 1.010 kilometre süratle uçabilmesine karşın, Missouri’nin uzak bir bölgesinde süratle giderken Google Haritalar’da yakalandı. İmaj Reddit kullanıcısı Hippowned tarafından tespit edildi. Doğal olarak, manzara biraz bulanık ve uyduların imaj yakalama sisteminin sonucu olan kimi kırmızı, yeşil ve mavi izlere de sahip.

Google Haritalar ve yazılım tabanlı arkadaşı Google Earth, imgelerini çeşitli kaynaklardan topluyor. Bu manzaranın, Maxar Technologies‘in uydu imajlarından alındığı söyleniyor.

Uydular, ışığı klâsik kameralar üzere bir sensöre odaklamak yerine, ışığın muhakkak dalga uzunluklarının (kırmızı, yeşil ve mavi gibi) yoğunluğunu ölçer ve bunlar daha sonra tek bir imaj oluşturmak için birleştirilir. İmgede bu renklerin çıkmasının nedeni de bu süreçten kaynaklanıyor.  

Bu, Google Haritalar’da birinci sefer bir saklı bombardıman uçağı tespit edilişi değil; B-2 Spirit’in şu anki meskeni olan Whiteman Hava Kuvvetleri Üssü‘ndeki pistte daha evvel park edilmiş olarak görülmüştü. Lakin bu manzarada, birinci kere uçarken görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu