Donanım

8K TV sertifikasyon programı güncellendi

8K ekosisteminin düzenlenmesinden sorumlu 8K Association (8KA) kuruluşu, tüketicilere piyasadaki en yüksek imaj çözünürlüğünü sunan eser ve hizmetlere yönelik sertifika programının spesifikasyonlarını güncelledi.

Önümüzdeki Ocak ayında yürürlüğe girecek V2.1.0 spesifikasyon güncellemesi, en âlâ 8K görüntüleme tecrübesinin sunulabilmesi için yeni kod çözme ihtiyaçları, manzara kalitesi ölçümleri ve oyun modu düzenlemeleri içeriyor.

80 sertifikalı 8K TV modeli var

8K Association’ın açıkmasına nazaran çözünürlük, parlaklık, renk ve temas için evvelce var olan ihtiyaçlara ek olarak programda, kalite sertifikasına daha fazla bağlı kalınmasına katkıda bulunacak düzenlemeler yapıldı.

8K televizyon arayışında olan tüketiciler, bu yıl piyasaya sürülen 8K TV‘lere uygulanacak yeni sertifika ihtiyaçlarından faydalanacaklar. Bugüne kadar seksen modelin sertifikalandırıldığı da aktarılan notlar ortasında.

ACR ve Oyun Modu ihtiyaçları

8K Association, farklı ortam aydınlatma şartlarında güzel bir manzara elde edilmesine yardımcı olan Ortam Kontrast Oranı‘nı da (ACR) bir metrik olarak kullanacak. ACR spesifikasyonunu karşılamak şu an için isteğe bağlı olsa da gelecekte mecburî bir ihtiyaca dönüşebilir.

Yeni spesifikasyonun oyun modu ihtiyaçları tüm 8K TV’lerin HDMI 2.1 arabirimi üzerinden Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ve Değişken Yenileme Suratı (VRR) dayanağı sunmasını gerektiriyor. 8K Association’ın emeli 8K TV’lerde en yeterli oyun performansının sağlanmasına yardımcı olmak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu