Donanım

Intel, en süratli taşınabilir işlemcisini tanıttı!

Bugün başlayan CES 2022, tesirini tüm süratiyle sürdürüyor. Fuara katılan şirketler, yeni eserler ile kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor. Bunlardan sonuncusu ise Intel oldu. Her yıl olduğu üzere bu sene de aktifliğe dahil olan şirket, yeni eserleri ile kullanıcıların karşısına çıktı. 

Intel 50 yeni işlemciyle uzunluk gösterdi

Intel, bugün CES 2022’de, evvelki jenerasyon taşınabilir işlemciden yüzde 40’a kadar daha süratli olan yeni 12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcilerle performans hibrit mimarisini birinci sefer taşınabilir platformlara taşıyan dünyanın en süratli taşınabilir işlemcisini duyurdu.

Şirket, insanların muhtaçlık duydukları her vakit ve her yerde, hiçbir şeyden ödün vermeksizin bilgi süreç operasyonlarını gerçekleştirmelerini sağlayacak dizüstü bilgisayarlarını geliştirmek için çalıştığını söylüyor. Bu sebeple 28 yeni 12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcisiyle karşımıza çıktı.

Olağan bu modellerin yanına 22 yeni 12. Kuşak Intel Core masaüstü işlemcisinin depiyasaya sürülmesiyle, Alder Lake ailesi tıpkı vakitte şirketin bugüne kadarki en ölçeklenebilir serisi haline geldi. Tüketici, kurumsal, objelerin interneti (IoT) ve başka uygulamalardaki dizaynları da güçlendirildi.

Intel’in İstemci Bilgi Süreç Kümesi Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Gregory Bryant bahisle ilgili şu açıklamayı yaptı:

Intel’in yeni performans hibrit mimarisi, inovasyonun suratını artırmaya ve bilgi sürecin geleceğini hızlandırmaya yardımcı oluyor. 12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcilerinin piyasaya sürülmesiyle, yeni tecrübelere imkan tanıyor ve dizüstü bilgisayarlar için şimdiye kadarki en süratli işlemciyle performans standardını belirliyoruz.

12. Jenerasyon Intel Core taşınabilir işlemciler piyasaya çıkıyor

Intel, hem dünyanın en yeterli taşınabilir oyun platformu hem de şimdiye kadarki en süratli taşınabilir işlemci olduğunu söylediği Intel Core i9-12900HK liderliğindeki 12. Jenerasyon Intel Core H serisi taşınabilir işlemcilerini piyasaya sürerek, liderlik koltuğunu sağlama almak istiyor.

Yeni Intel Core i9-12900 HK, performans çekirdekler (P çekirdekleri) ve verimlilik çekirdekleri (E çekirdekler) Intel Thread Director yoluyla akıllı iş yükü önceliklendirme ve idare dağıtımıyla bir ortaya getirerek, tek ve çok iş parçacıklı uygulamalarda sistem performansını düzgünleştiriyor.

Intel 7 tabanlı yeni 12. Jenerasyon H serisi işlemciler şunları sunuyor:

⦁ 12. Jenerasyon Intel Core i9-12900HK’ye en süratli taşınabilir işlemci payesini kazandıran 5 GHz’e kadar frekans, 14 çekirdek (6 P-çekirdek ve 8 E-çekirdek) ve 20 iş parçacığı. Intel’in evvelki jenerasyonuna ve rakiplere nazaran performans liderliği sağlıyor.
⦁ En âlâ oyunlarda ve içerik oluşturma araçlarında eşsiz oyun tecrübeleri için performans artışı. Yeni 12. Jenerasyon Intel Core H-serisi, piyasanın evvelki taşınabilir oyun başkanı olan Intel Core i9-11980 HK’ye nazaran %28’e kadar daha süratli oyun tecrübesi sunan dünyanın en yeterli taşınabilir oyun platformudur. 12. Kuşak Intel Core H serisi, içerik oluşturanlara misyonlarının gerektirdiğinden fazlasını sunar. Örneğin kullanıcılar 3 boyutlu manzara almada jenerasyondan nesile %43’ten daha yüksek performans artışından yararlanabilir.
⦁ DDR5/LPDDR5 ve DDR4/LPDDR4 modülleri için 4800MT/sn’ye kadar geniş bellek dayanağı – H serisi taşınabilir işlemciler için dalda bir birinci.
⦁ Geçmişteki üzere Wi-Fi paraziti olmadan özel yüksek süratli kanallarda yaklaşık üç kat daha süratli irtibat . Entegre Intel® Wi-Fi 6E (Gig+)kullanımı sayesinde, kullanıcılara meskenden çalışma ve öğrenme özgürlüğü ve de sıkıntısız, yüksek kaliteli akışla rahatlık sunuyor.
⦁ 40 Gbps’a kadar transfer suratları ve birden fazla 4K monitör ve aksesuara PC irtibatı sağlayan Thunderbolt™ 4 takviyesi.

Dizüstü bilgisayarlarının performansını bir üst düzeye çıkarmak isteyen oyun tutkunları, yaratıcı işlerle uğraşanlar ve profesyonel mühendisler için tasarlanan yeni 12. Jenerasyon Intel Core H serisi taşınabilir işlemciler, masaüstü seviyesinde performansı hareket halindeyken de sağlıyor. Şubat 2022’den itibaren mevcut sistemleri güçlendirecekler.

Genişletilmiş 12. Jenerasyon Intel Core taşınabilir ailesi, tıpkı vakitte yeni U ve P serisi taşınabilir işlemcileri de içeriyor. Performans odaklı, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan, 14 adede kadar çekirdeğe ve 20 iş parçacığına sahip ve Intel® Iris® Xe integrated grafik özelliği barındıran yeni P serisi işlemciler, 28 W temel güçte çalışıyor.

Form faktörü için optimize edilmiş ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan U serisi işlemciler ise, 9 ila 15 W’ta çalışıyor. Bu taşınabilir işlemciler; katlanabilirler, 2 –i1’ler, ayrılabilirler ve öbürleri dahil olmak üzere OEM’lerin 2022’de sunacağı çeşitli ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda ve son teknoloji form faktörlerinde gereksinim duyulan performans için özel olarak üretildiler.

Eşzamanlı günlük iş yüklerini, iş üretkenliğini ve hatta tam yüksek çözünürlükte (FHD) oyun tecrübesi sağlamayı üstlenecek formda tasarlanan 12. Kuşak Intel Core U ve P serisi taşınabilir işlemciler, hem Windows hem de Chrome işletim sistemleri için tasarlanan aygıtlar da dahil olmak üzere 2022’nin birinci çeyreğinde satışa sunulacak.

12. Kuşak Intel Core Masaüstü İşlemci Ailesinin Yeni Üyeleri ve Yeni Platform Seçenekleri

12. Jenerasyon Intel Core masaüstü işlemci ailesine bugün 22 yeni işlemci katıldı. Ailenin yeni üyeleri, Intel Core i9’dan Pentium ve Celeron’a kadar çeşitlilik gösteriyor. Bu işlemciler (65 watt ve 35 watt’lık) oyun, yaratıcılık ve üretkenlik için ölçeklenebilir güç ve benzersiz performansı sunuyor. Intel, ayrıyeten yeni 65 watt’lık işlemcilere eşlik eden yeni Intel® Laminar Soğutucuları da tanıttı.

Intel, bunların yanında, geniş bir dizi tüketici işlemcisini destekleyecek yeni Intel® H670, H610 ve B660 yonga kümelerini de tanıttı. Yeni yonga kümesi seçenekleri; PCIe 4.0 sınırlar, entegre Intel® Wi-Fi 6E (Gig+) ve Intel® Volume Management Device (VMD) üzere Z serisinin olağanüstü yeteneklerinin birçoklarını -ve de bellek sürat aşırtma süreci için desteği- sunuyor.

Intel Evo İle Taşınabilir Bir Dünya İçin Yeni Tecrübeler

12. Kuşak Intel Core taşınabilir işlemcilerin piyasaya sürülmesi, dizüstü bilgisayarlar ve öbür hareket halindeki form faktörleri için Intel Evo platformundaki güncellemeleri de beraberinde getiriyor. Bu güncellemeler Intel’in Project Athena inovasyon programının üçüncü sürüm özellikleri ve kilit tecrübe göstergeleriyle doğrulanıyor. Yeni katlanabilir ekranlar ve birinci kere U ve P serisine ek olarak H serisi de dahil olmak üzere, 12. Jenerasyon Intel Core taşınabilir işlemcilerle birlikte tasarlanan 100’den fazla dizaynın Intel Evo doğrulamasını geçmeye başlaması bekleniyor ve bunların birçok 2022’nin birinci yarısında satın alınabilecek.

Yanıtlama suratının yanında, gerçek dünya şartlarında pil ömrü, anında uyanma ve süratli şarj, ek bir sistem ihtiyaçları seti ve “akıllı işbirliği” ismi verilen testler de üçüncü sürümün özelliklerine ekleniyor. Yapay zekâ tabanlı art plan gürültüsü tedbire, entegre Wi-Fi 6E (Gig+), Intel® Connectivity Performance Suite ve opsiyonel yapay zekâ ile hızlandırılmış kamera görüntüleme efektleri üzere teknolojiler sayesinde, akıllı işbirliği bilgisayarda görüntü konferans uygulamaları üzerinden işbirliği yaparken gelişmiş bir tecrübe sağlıyor.
Intel, tecrübesi aksesuarlarla geliştirmek emeliyle, Thunderbolt™ ve Bluetooth aksesuarları için Intel ortak mühendisliği ve testleriyle desteklenen uçtan uca tecrübeler oluşturmak için Engineered for Intel® Evo™ ve Intel® Evo™ vPro® programını duyurdu.

Intel vPro Platformu: Tüm İşletmeler İçin Tasarlandı

On beş yıldan uzun bir müddettir daldaki donanım tabanlı güvenlik ve performans çıtasını yükselten Intel, işletmelere yönelik 12. Kuşak Intel Core işlemcilerin işletme sınıfı performansından yararlanan özel bir yaklaşım sunmak için Intel vPro® platformunun yeni sürümlerini işletmelere sunuyor.
⦁ Intel vPro Enterprise: Her ölçekteki işletmeler için işletme sınıfı bilgi süreç, üstün güvenlik, çağdaş yönetilebilirlik ve istikrar sağlayan tam özellikli platform. Şu anda, Intel vPro® Enterprise for Chrome ile Chrome işletim sistemini destekliyor.
⦁ Intel Evo Tasarımı Intel vPro: Evo ve vPro’nun sağladığı imkanları, daha üst seviyede kullanıcı tecrübelerine gereksinim duyan taşınabilir profesyoneller için bir ortaya getiriyor.
⦁ Intel vPro Essentials: Temel bilgisayar idaresi özellikleri dahil olmak üzere yerleşik güvenlik ve performans özellikleriyle küçük işletmelerin temel bilgi süreç muhtaçlıklarını karşılıyor.

Haber güncelleniyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu