Donanım

Çin’de Covid-19 kapanmaları başladı: Yonga üretimini etkileyebilir

Pandemi tesiriyle yarı iletken kesiminde yaşanan tedarik badireleri devam ediyor. CNN tarafından bildirilenlere nazaran, Samsung, Micron üzere dev üreticilerinin tesisleri bulunan Çin’in Xian kenti sıkı bir karantina altına alındı.

Kapanmaların uzun sürmesi üretimi etkileyebilir

Yaşanan kapanmalar sebebiyle NAND bellek fabrikalarında üretim operasyonlarını ayarlamakta zorlanan Samsung, “Çalışanlarımızın ve ortaklarımızın sıhhat ve güvenliğini korumak maksadıyla uygun önlemler alındı, bu bizim önceliğimiz olmaya devam ediyor” kelamlarını lisana getirdi.

Müşterilerin etkilenmemesi için gereken tüm tedbirleri alacaklarını söyleyen Samsung, kentte bulunan iki tesisi ile ayda toplam 250.000 yonga üretiyor. Bununla birlikte şirketin global NAND üretiminin yüzde 42.5’ini ve toplam global üretimin yüzde 15.3’ünü oluşturan bu tesisler hayli kıymetli bir yere sahip. 

Pandemi baskılarından etkilenen bir başka üretici Micron ise, DRAM montajı ve test operasyonlarının etkilendiğini bildiriyor. Müşterilere hizmet vermeye yardımcı olmak için global tedarik zincirini kullandıklarını söyleyen şirket, kısa vadeli gecikmeler yaşanabileceğini düşünüyor.

Uygun haber şu ki, yüzde 34,5 pazar hissesiyle dünyanın en büyük NAND üreticisi Samsung, 2021 Ocak ayına kadar kâfi stoğa sahip olduğunu söylüyor. Bununla birlikte Covid-19 kapanmalarının beklenenden daha uzun sürmesinin, her iki şirketi de etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu