Donanım

Apple’ın Silikon çip planları ortaya çıktı!

Apple uzun vakittir taşınabilir platform tarafında kendi işlemcilerini üreterek yol haritasını çiziyor. Son yıllardaysa, başta dizüstü bilgisayar modelleri olmak üzere tüm modellerinde Intel işlemciler yerine kendi çipleri olan M serisini kullanmaya başladı. Ama ortaya çıkan bir rapor, bu yongaların A serisi üzere her sene yenilenmeyeceğini gözler önüne serdi.

Apple, Silikon çiplerini 18 ayda bir yenileyecek!

Apple, Mac serisi aygıtlarını Intel işlemcilerden Silicon’a taşımak için son bir kaç yıldır ihtimamla çalışmalarını sürdürüyor. Birinci başta M1 işlemcisiyle beğenileri toplayan üretici, akabinde M1 Pro ve M1 Max yongalarını tanıttı. Bununla birlikte artık bu yolda dönüş olmadığını ve bu serinin devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Ortaya çıkan bir raporda, tedarik zinciri kaynakları Apple’ın her 18 ayda bir Apple Silicon serisini güncellemeyi hedeflediğini tez ediyor. Haliyle bu durum, iPhone modellerindeki yıllık değişikliklerin bir modülü olarak her sonbaharda yenisi tanıtılan A serisi yongalarla karşıt düşüyor.

Buna ek olarak, sızdırılan bilgiler M2 serisinin 2022’nin birinci yarısında Staten kod isimli bir çiple birlikte başlayacağını söylüyor. Tıpkı selefinde olduğu üzere M2 Pro ve M2 Max isimleriyle gelmesi beklenen sürümler, görünüşe nazaran 2023’ün birinci yarısında Rhodes kod isimli bir M2X mimarisinin modülü olarak gelecek.

M2 yongasının 4 nanometrelik bir süreç kullanılarak üretileceği tez ediliyor. Buna ek olarak, bu teknolojinin 2022 yılında tanıtılacak olan iPhone 14 modellerindeki A16 işlemcisinde de kullanılacağı söyleniyor. Bu durumda Apple, bu yeni üretim sürecine birinci olarak akıllı telefonlarda geçiş yapacak.

Bu ayrıntıları bu kadar kıymetli ve gerçekçi yapan şey ise TSMC’nin paylaştığı bilgiler oluyor. Şirket halihazırda 3 Nm teknolojisi üzerinde çalışmaya başladığını duyurmuştu. Lakin bunun önümüzdeki yıla yetişmesi epeyce güç gözüküyor. Münasebetiyle Apple, M2 ile M3 modellerinin ortasına 18 ay koyarak birinci evvel 4 Nm akabinde 3 Nm üretime geçmeyi planlıyor.

Mevzuyla ilgili Kasım ayında sızdırılan bir yol haritası, yeni kuşak Apple Silikon işlemcilerinin Ibiza, Lobos ve Palma kod isimlerine sahip olduğu bilgisini veriyordu. Rhodes’tan farklı olduğu düşünülen çiplerin her birinin 5 nanometrelik bir süreç kullanılarak üretilen iki kalıp içerdiği söyleniyor.

Ibiza’nın MacBook Air ve iPad’de kullanılacak düşük güçlü versiyon olması beklenirken, Lobos ve Palma’nın ise MacBook Pro ve başka Mac masaüstü modellerinde kullanılması bekleniyor. Yani bu yongaların hepsi, bu yıl karşılaştığımız aygıtlarda var olacak.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu