Bilim

SpaceX, Falcon 9’un 100. inişini kutladı!

SpaceX, Salı günü Falcon 9 roketinin 100. inişini gerçekleştirdikten sonra kutladı. Bu dönüm noktasına Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) için bir ikmal misyonu sırasında ulaşıldı. SpaceX’in birinci hızlandırıcı inişini gerçekleştirmesinin üzerinden ise altı yıl geçti.

SpaceX‘in roketi Florida‘daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden fırladı. Cargo Dragon uzay aracını yörüngeye yerleştirdikten sonra Florida kıyılarının çabucak dışında Atlantik Okyanusu’nda bekleyen Just Read the Instructions drone gemisine inişini gerçekleştirmek için alçaldı.

Elon Musk, 100. inişle alakalı tweet attı

SpaceX CEO’su Elon Musk bir müddet sonra, yörünge vazifeleri için yine kullanılabilir ve muteber bir uzay nakliyatı sisteminin birincil sağlayıcısı olarak şirketin prestijini sağlam bir formda pekiştiren bir muvaffakiyetin onaylandığını tweet’ledi. SpaceX‘in birtakım birinci evre güçlendiricileri yıllar içinde birden fazla uçuş yapmış olsa da, Salı günkü vazife için kullanılan birinci defa uçuyordu.

Falcon 9, sadece ISS‘e yapılan kargo misyonları için kullanılmıyor. Buna ek olarak istasyona gidip gelen astronot vazifelerinin yanı sıra Starlink internet hizmeti ve özel yükleniciler için uydu fırlatmalarında da kullanılıyor.

Testin birinci yıllarında, yüksekliği 50 metreden fazla olan ince bir araca otonom olarak iniş yapmak epey zorlayıcıydı. Bugüne kadar birtakım güçlendiriciler devrildi ve yere indikten kısa bir müddet sonra patladı. Aşağıda yer alan görüntü, SpaceX‘in üç yıllık testlerin akabinde birinci başarılı inişinden yedi ay öncesini gösteriyor. Bu sırada Nisan 2015‘te belalı bir iniş gerçekleşmişti.

Her bir başarısızlık SpaceX mühendislerine, onu daha da geliştirmelerini sağlayan bedelli bilgiler sağladı. Şirket şimdi 100. inişinin bir görüntüsünü paylaşmadı. Lakin aşağıda güçlendiricilerden birinin 2020’de karaya başarılı bir biçimde inişini gösteren görüntü yer alıyor.

Sizler SpaceX hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu