Bilim

Mars’ta Heyecan Verici Bir Keşif Daha: Derisi Organik Unsurlar Bulundu…

NASA’nın Perseverance Keşif Aracı 10 aydır Mars’ta ve gönderdiği bilimsel sonuçlar her geçen gün artıyor. Lakin bu sonuçların ortasında bulunan ve New Orleans’taki Amerikan Jeofizik Birliği sonbahar bilim toplantısında sunulan en heyecan verici olanı, Jezero Krateri’nde organik moleküllerin keşfi olabilir.

Mars’ta organik unsurlar daha evvel gözlemlenmişti, bu yüzden haber ihtilal niteliğinde değil, lakin birbirlerinden çok uzaklardaki pozisyonlarda bulunmaya devam etmeleri, bu tıp molekülleri bulmanın gezegen genelinde yaygın olabileceğini gösteriyor.

Organik bileşiklerin keşfi, SHERLOC (Organikler ve Kimyasallar için Raman & Lüminesans ile Yaşanılabilir Ortamları Tarama) aygıtı ile gerçekleştirildi. SHERLOC, organikleri kayaların içinde ve tozlu yüzeylerinde buldu ve bu da organik moleküllerin yaygın olduğunun bir öteki göstergesi oluyor.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda SHERLOC baş araştırmacısı Luther Beegle yaptığı açıklamada, “Curiosity ayrıyeten Gale Krateri içindeki iniş alanında organik unsurlar keşfetti” dedi ve devam etti: “SHERLOC’un kıssaya eklediği şey, organiklerin kayaların içindeki mekansal dağılımını haritalama ve bu organikleri orada bulunan minerallerle ilişkilendirme yeteneğidir. Bu, organiklerin oluştuğu ortamı anlamamıza yardımcı oluyor. Tanımlanan organiklerin üretim metodunu belirlemek için daha fazla tahlil yapılması gerekiyor.

Yeryüzündeki organikler, yüklü olarak canlı organizmaların süreçlerinin eseridir. Lakin hayat gerektirmeyen birçok kimyasal tepki organik moleküller üretebilir. Münasebetiyle, bunları bulmak, Mars’ta bir vakitler ömrün var olduğuna (veya tahminen de hala var olduğuna) dair ispat bulmak manasına gelmiyor. Bu mevzunun daha güzel araştırılabilmesi için Perseverance, Mars’tan Dünya’ya fırlatılacak örnekler topladı.

Beegle’ın açıkladığı üzere “Bu, numuneler Dünya’ya dönene kadar çözülemeyecek bir soru, lakin organiklerin korunması çok heyecan verici. Bu örnekler Dünya’ya geri gönderildiğinde, uzun yıllar bilimsel araştırma ve keşif kaynağı olacaklar.

Çalışkan keşif aracı, kullandığı radar sayesinde kraterin altında ne olduğunu da haritalıyor. Bu haritalama, keşif aracının araştırdığı kimi kaya oluşumlarının yerin derinliklerine uzandığını gösterdi. Ayrıyeten bu kayalar toprağın altında da yüzeyde görülen açıyla devam ediyordu. Anakayanın tabiatına odaklanan sunumun heyecan verici bir öbür sonucu da, bilhassa ilgi alımlı bir kayanın, piroksen kristalleri içine alınmış olağandışı bir bollukta büyük olivin kristallerinden oluştuğunun bulunmasıydı.

Farley, “Güzel bir jeoloji öğrencisi size, bu türlü bir dokunun, kristaller yavaş yavaş soğuyan bir magmada – örneğin kalın bir lav akışı, lav gölü yahut magma odası – yerleştiğinde oluşan kayayı gösterdiğini söyleyecektir” dedi ve ekledi: “Daha sonra kaya birkaç kere su tarafından değiştirildi, bu onu gelecekteki bilim insanlarının Jezero’daki olayları tarihlendirmesine, suyun yüzeyinde suyun daha yaygın olduğu periyodu daha düzgün anlamasına ve gezegenin erken tarihini ortaya çıkarmasına müsaade verecek bir hazine haline getirdi. Mars örneklerinin dönüşünde ortalarından seçim yapabileceğiniz olağanüstü şeyler olacak!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu