Sosyal Medya

Snapchat, ezeli rakibi Facebook’un yapamadığını yaptı!

Snapchat uygulamasının sahibi Snap Inc, 2021’in dördüncü çeyreğine ait finansal durum raporunu yayınladı. Şirket, 31 Aralık’ta sona eren bu çeyrekte yıllık yüzde 42 artışla 1,3 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Üç aylık periyot için net gelir 23 milyar dolara ulaşırken, kullanıcı başına gelir yıldan yıla yüzde 18 artış gösterdi.

Snapchat’in 2021’in dördüncü çeyreğinde kazandığı kullanıcı sayısı beklentileri aştı. Hatırlanacağı üzere Facebook ve Instagram üzere uygulamaların sahibi Meta’nın gelir raporu hayal kırıklığı yaratmıştı. Her sene kullanıcı bazında büyüme kaydeden Facebook, 18 yıllık tarihinde birinci kere düşüş yaşamıştı. Snapchat ise rakibinden daha âlâ performans gösterdi.

Snapchat kullanıcı sayısı 319 milyona yükseldi

Snap Inc’in paylaştığı bilgilere nazaran, Snapchat kullanıcı sayısı 2021’in üçüncü çeyreğinde 306 milyon düzeyindeydi. Uygulama dördüncü çeyrekte 13 milyon artışla günlük kullanıcı sayısını 319 milyona çıkarmayı başardı. Bu data, Snapchat’in 2020’nin tıpkı devrinden bu yana yüzde 20 büyüdüğünü gösteriyor.


Snapchat’in günlük etkin kullanıcı sayısı 319 milyona yükseldi

Bölge bazlı datalara baktığımızda, Snapchat’in en değerli büyümeyi 10 milyon kazanımla ‘Dünyanın Geri Kalanı’ kategorisindeki ülkelerde yaşadığını görüyoruz. Kuzey Amerika bölgesinde yıldan yıla yüzde 6 artışla 97 milyon günlük faal kullanıcı sayısına ulaşan toplumsal ağ, Avrupa’da ise 82 milyon kullanıcıya sahip.

Kullanıcı başı geliri de arttı

2021’in dördüncü çeyreğinde Snapchat’in kullanıcı başı geliri 4,06 dolar oldu. 2020’nin tıpkı periyodunda ise 3,44 dolar düzeyindeydi. Yani uygulama, kullanıcı başı gelirini yıldan yüzde 18 oranında artırmayı başardı.


Snapchat CEO’su Evan Spiegel

Öbür yandan kullanıcı başı gelir Kuzey Amerika’da yıldan yıla yüzde 33 artışla 9,58 dolar oldu. Avrupa’daki kullanıcı başı gelir yıldan yıla yüzde 33 artarak 2,54 dolara yükselirken; dünyanın geri kalanı kategorisinde ise yüzde 1 oranında artarak 1,12 dolar düzeyine çıktı.

Pekala ya sizler Snapchat’in paylaştığı datalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki alanda yahut SDN Forum’da belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu