BilimTeknoloji

Kazara cüzdanına 200 BTC geldi, içtihatlara husus oldu

Cüzdanında bir anda beliren sayısız BTC yahut ETH ölçüsü yatırımcının daima hayali olmuştur. Bu hayali sahiden yaşayanlar var ve iş Güney Kore’de yüksek mahkemenin içtihat kararı vermesine kadar gitti.

200 BTC davası sonuçlandı

Kripto paraların birinci patlamasını yaptığı 2018 yılında Güney Koreli bir kullanıcının cüzdanında bir anda 200 BTC belirdi. Kaynağını pek de merak etmeyen kullanıcı bu ölçüsü öbür cüzdanlarına aktardı ve 3 BTC meblağını kendi muhtaçlıkları için harcadı.

O devirde 1.25 milyon dolar olan, artık ise 9.8 milyon dolara denk gelen 200 BTC için ezkaza gönderen platform harekete geçerek dava açtı. Dava sonucunda kullanıcı zimmete para geçirme ve itimadı berbata kullanma hatalarından 18 ay mahpusa mahkum oldu.

Karar temyize götürülürken bu hafta Yüksek Mahkeme kritik bir karar verdi. Mahkeme ülke maddelerinin Bitcoin’i bir varlık olarak tanımadığına, bu nedenle itimadı berbata kullanma ve zimmete para geçirme üzere suçlamalara mevzu olamayacağına hükmetti. Ayrıyeten gönderen ve alıcı ortasındaki ilginin yeniden zimmete para geçirme cürmüne mevzu olacak kadar net olmadığını da not düştü.

Davacı avukatları ve mahallî uzmanlar kararın çabucak alındığını, karmaşık bir evrakın ince elenip sık dokunması gerektiğini düşünüyor. Ayrıyeten hesabına ezkaza dijital para gelen şahısların süratli bir biçimde bunu harcamasını teşvik edebileceği düşünülüyor.

Güney Kore dijital para üniteleri açısından en büyük ülkelerden birisi lakin hala dijital varlıklar kabahat kanunlarında tam olarak yer bulamadı. Bu da davalarda standart bir kararın uygulanmasına mahzur oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu