BilimTeknoloji

Çin’in dijital yuan uygulaması bir haftada milyonlarca indirmeye ulaştı

Çin Merkez Bankası, kendi CBDC’sini (dijital para) geliştirme yolunda kıymetli bir adım atarak taşınabilir telefonlarda kullanılmak üzere “e-CNY” ismindeki dijital yuan cüzdan uygulamasını çıkarmıştı. Bu uygulama geçtiğimiz günlerde iOS ve Android uygulama mağazalarında yayına girdi. Uygulama piyasaya sürülmesinden sonraki birinci haftada 16 milyon indirmeye ulaştı.

e-CNY Uygulaması Fiyatsız Uygulamalar Ortasında İkinci

Çin’in e-CNY pilot cüzdan uygulaması, piyasaya sürülmesinin akabinde 16 milyon indirmeye ulaştı. Bunun yanında e-CNY pilot cüzdan uygulaması, Çin’de App Store’daki fiyatsız uygulamalar ortasında ikinci, mağazanın finans kategorisinde ise birinci oldu.

Çin, dijital yuan üzerinde 7 yıldır çalışıyor. Çabucak hatırlatalım, dijital yuan uygulaması 3 Ocak’ta kullanıma sunulmuştu. Ayrıyeten Çin’de e-CNY ile ilgili gelişmeler de süratle devam ediyor. Bu doğrultuda ülkenin besin dağıtım devi Meituan, ödemeler için dijital yuan kabul etmeye başladı. Son olarak belirtmek gerekirse e-CNY, Şubat ayında Pekin Kış Olimpiyatları’nda resmi olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu