Teknoloji

Apple’ın Türkiye’deki satışları dudak uçuklattı!

Dolar kurundaki yükseliş ve dolaylı olarak artan vergiler, tüketici elektroniğini de olumsuz etkiliyor. Beşerler, ekonomik nedenlerden ötürü gereksinimi olmayan yeni eserleri erteliyor ya da almaktan vazgeçiyor. Lakin tüm bu meselelerin ortasında, bir şirket her şeye karşın rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.

Pandemi periyodunda satışlarını artıran şirketlerden biri olan Apple, adeta altın çağını yaşıyor. Gelen bilgilere nazaran şirket, bilhassa giyilebilir teknoloji konusunda epeyce başarılı işler çıkarıyor. Hatta Türkiye, Orta Doğu ve Afrika‘da rekor üstüne rekor kırıyor. İşte ayrıntılar…

Apple, kulaklıklar peynir ekmek üzere satılıyor

International Veri Corporation tarafından hazırlanan rapora nazaran Apple; Türkiye, Orta Doğu ve Afrika‘da satışlarıyla dudak uçuklatıyor. Şirketin üçüncü çeyrekte bölge genelinde giyilebilir teknolojiden elde ettiği gelir 504,6 milyon dolara ulaşmış durumda. Toplam ise 3,09 milyon adet kulaklık, saat, bileklik ve gözlük satıldı.

Hususla ilgili konuşan IDC Araştırma Müdürü Zeynep Kılıç, karantina periyodunun giyilebilir aygıtlara olan talebi artırdığını ve bilhassa akıllı saatlerin fitness takibi konusundaki yetenekleri nedeniyle sıkça tercih edildiğini söyledi. Fakat asıl yükselen yıldız ise kulaklıklar oldu.

Satılan 3,09 milyon adet Apple eserinin yüzde 45.9‘unu tam kablosuz kulaklıklar oluşturdu. Her geçen gün daha tanınan hale gelen bu teknoloji bilhassa sunduğu kolaylık sayesinde tüketicilerin bir numaralı tercihi oldu. Belirtmekte yarar var ki Apple, bu alanda büyüyen tek şirket değil.

Samsung ve Xiaomi de bu alandaki yatırımlarını artıran iki teknoloji şirketi oldu. Örneğin Apple Watch Series 7 pazarın hakimi pozisyonundayken Galaxy Watch çabucak akabinde gelerek, ikinci oldu. Xiaomi ise Mi Band serisi bileklikler ile giyilebilir teknoloji kapsamında ikinci sırada yerini aldı.

Pekala siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Son vakitlerde Apple eserlerinden rastgele birini alarak bu istatistiğe katkı sağladınız mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu