İnternet

Instagram Hesaplarını Telif Tuzağıyla Ele Geçiriyorlar

İnternette oluşturulan ve paylaşılan içeriklerin sık sık öbürleri tarafından çalınıp sahiplenilmesi, pek çok platformun telif hakkı uyuşmazlıklarını çözmek ve itirazda bulunmak için resmi prosedürler kurgulamasına neden oluyor. Instagram da içerik hırsızlığı ve dolandırıcılık üzere tezler kelam konusu olduğunda şikayetçinin başvurabileceği ve haksız yere şikayet edildiğini düşünenlerin itiraz edebileceği düzeneklere sahip.

Ancak bu sistem son periyotta ağır bir biçimde istismar edilmeye başladı. Siber güvenlik şirketi Sophos, telif hakkı ihlali süsü verilmiş bildiriler eşliğinde hedefledikleri Instagram hesaplarını ele geçirmeye çalışan siber saldırganlara karşı kullanıcıları uyardı.

Metot Nasıl İşliyor?

Sophos güvenlik araştırmacıları, hesap çalma maksadıyla tasarlanan sayfaların görünüm ve dilbilgisi açısından her geçen gün daha inandırıcı hale geldiği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Tuzağa Düşmemek İçin Ne Yapmalı?

Sophos uzmanları, bu ve emsal tuzaklara düşmemeleri için kullanıcılara şu tekliflerde bulunuyor:

  • – Kimlik hırsızlığı sitesini kazara ziyaret etseniz bile daha ileri gitmeyin. Karşınıza çıkan formlara bilgilerinizi girmeden evvel iki sefer düşünün.
  • – Mümkün olduğu her durumda bir parola yöneticisi ve iki kademeli doğrulama (2FA) kullanın. Parola yöneticileri, daha evvel hiç karşılaşmadığınız düzmece bir siteyi ziyaret ettiğinizde bu durumu fark ederek parolanızın otomatik olarak doldurulmasına mahzur olur. Hesaba erişim için yalnızca şifrenin kâfi olmadığı iki evreli doğrulama da saldırganların işini zorlaştırır.

Daha fazla tavsiye için Sophos Güvenlik Araştırmacısı Paul Ducklin’in  https://www.youtube.com/watch?v=xVasO4k-mMQ adresindeki görüntüsünü izleyin. Toplumsal medya hesaplarından gelir elde eden ve bu gelirin kesilmesinden tasa duyan arkadaşlarınız varsa, onlara da bu görüntüyü izlemelerini tavsiye edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu