İnternet

Rusya, yasaklı içerikleri silmediği için Google’a 98 milyon dolar para cezası verdi

Teknoloji devi Google, ülkede yasa dışı sayılan birtakım içerikleri silmediği gerekçesiyle bir Rus mahkemesi tarafından para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Google’a 98 milyon dolar para cezası verirken şirket, mahkeme evraklarını inceleyip yol haritasını o denli oluşturacaklarını söyledi.

Rusya’dan Google’a para cezası

Rusya, Google’dan uyuşturucuların tanıtımını yapan ve hükümetin aşırılıkçı yahut terörist olduğunu söylediği kuruluşlar tarafından yapılan yayınları içeren içeriği silmesini istedi. İsteklerine karşılık alamayınca açtığı davada bir Rus mahkemesi, teknoloji devine 7,2 milyar ruble(98 milyon dolar) para cezası verdi.

Mahkemenin verdiği para cezası, Google’ın Rusya’daki gelirinin yaklaşık yüzde sekizini oluşturuyor ve şirket, ülke tarafından daha evvel de ceza almıştı.

Google, The Verge’e yaptığı açıklamada mahkeme dokümanlarını müsait olduklarında inceleyeceğini ve akabinde sonraki adımlara karar vereceğini söyledi. Bir Rus yetkili ise Google’ın, ülkenin talimatına uymaması halinde “çok tatsız önlemler” alacaklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu