İnternet

Toplumsal medyadaki trolleri otomatik tespit eden sistem geliyor

Toplumsal medya platformlarının kıymetinin artmasıyla birlikte bu platformları algı oyunu yapmak, palavra bilgi yaymak ve manipüle etmek maksadıyla kullananların sayısı da her geçen gün artıyor. “Troll” olarak tabir edilen bu bireylerin kimileri maddi takviye alarak kimileri da büsbütün istekli olarak hizmet ediyor. Troll hesapların artmasından kaynaklı olarak kullanıcılar gerçek bilgiye dahi kuşkuyla yaklaşıyor ve bu durum toplumsal medyanın gücünün etkiliyor.

TED Üniversitesi, toplumsal medyada trollerden kaynaklı bilgi kirliliğine kalıcı tahlil getirme gayesiyle trollerin otomatik tespiti projesi için kolları sıvadı. “Toplumsal Medyadaki Fikir Dinamiğinin Diferansiyel Oyun Olarak Modellenmesi Ve Ağdaki Trollerin Otomatik Tespiti” isimli proje TÜBİTAK 1001 programı kapsamında 36 ay mühletince desteklenmeye hak kazandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada insanların her gün binlerce palavra haberle karşı karşıya kaldığına vurgu yapılarak Letter.ly tarafından mevzuya dair yayınlanan datalar paylaşıldı. İnternet kullanıcılarının %86’sı palavra haberlerle kandırıldıklarını bildirirken, internet platformlarının, online haberlerin ve web sitelerinin %62’si kullanıcılar tarafından uydurma olarak nitelendiriyor.

Projeyi yürüten TED Üniversitesi (TEDÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız, “Trolsüz bir toplumsal medyanın, kullanıcılara daha inançlı bir tecrübe alanı sunacağını düşünüyoruz. Bu noktada geliştirdiğimiz “Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti” isimli projemizde toplumsal medyadaki trollerin fikir eğrilerindeki değişimlerden yola çıktığımız bir tespit metodu geliştirdik. Bu sayede toplumsal ağları trollerden arındırarak bilgi kirliliğinin önüne geçeceğiz.” dedi.

Trollerin otomatik tespiti için özgün bir matematiksel tahlil metodu kullanacaklarını belirten Dr. Aykut Yıldız, “Projemizde toplumsal medyadaki fikirlerin sayılara izdüşümünü yaparak matematiksel tahlilini yapacağız. Zira insanların fikirleri yalnızca anlık olarak ortaya çıkmıyor. Fikirlerin oluşması makul bir vakit alıyor. Bu yüzden fikir eğrilerinin statik oyun olarak modellenip, Nash yansısı yoluyla dinamik hale getirilmesiyle uygulanan usulümüzle tasarladığımız projeyle, dünya çapında toplumsal bir sorun olarak kabul edilen bu duruma karşı kalıcı bir sonuç yaratacağız ” tabirlerini kullandı.

“Temiz toplumsal medya ortamı için mihenk taşını oluşturacak”

Projedeki metodolojiye ilişkin makale çıktılarının bilimsel yollarla paylaşılacağını tabir eden TEDÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız, “Projemiz çerçevesinde farklı disiplinlerde toplumsal medya üzerine yapılacak bilimsel ve teknik araştırmalar için temel oluşturan bir model geliştiriyoruz. Trollerin matematiksel bir tahlile istinaden toplumsal ağlarda tespit edilmesi özgün bir yaklaşımı tabir ediyor. Bu yaklaşımın daha pak bir toplumsal medya amacına ulaşılması yolunda bir mihenk taşı olacağına ve hem matematiksel özgünlük arz etmesi, hem de pratik bir maksada hizmet etmesi açısından bedelli bir çalışma eseri olacağına inanıyorum” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu