Yapay Zeka

Google’ın ChatGPT Rakibi Yapay Zekası Bard’a Kod Takviyesi

Google tarafından geliştirilen ve Google Dokümanlar, Gmail, Google Drive üzere çok sayıdaki Google eser ve platformuna entegre olarak çalışan yapay zeka Bard’a kodlama dayanağı geldi.

Artık Bard; C++, Go, Java, Javascript, Python ve Typescript başta olmak üzere 20’den fazla programlama lisanı için direkt Google’ın ofis araçları üzerinde çalışabilecek. Yapılan kodlama taleplerini karşılayabilecek ya da mevcut kodu debug yapabilecek. Bu açıdan bakınca Bard, geliştiricilerin platformu Github’un geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan yazılım asistanı Copilot’a da direkt rakip oluyor. 

“Bard’ın karşılıklarını her vakit iki kere denetim edin”

Tarayıcı üzerinden Phyton kodları yazmayı mümkün kılan Google Collab üzerinde Bard takviyesi bu türlü çalışıyor.

Gelişmeyi blog yazısı ile duyuran Google Research Eser Müdürü Paige Bailey, tıpkı öbür sobet botu üretken yapay zekalar üzere Bard’ın da konuşmalar sırasında saçmalayabileceğini lisana getirdi. Lakin kendisine Bard, “iş kodlamaya bu durumun değişmeyeceğini” lisana getirip ekliyor; 

Ona güvenmeden evvel koddaki yanılgılara ve güvenlik açıklarına karşı dikkatli testler yürütün ve inceleyin. Şayet Bard yazdığı kodlarda uzun uzadıya bir alıntı yapacak olursa kaynağını da belirtecektir.”

Google Bard’a gelen kod takviyesi ile birlikte yazılımcıların ellerinin altında, hudutlu da olsa birçok vakit fiyatsız olarak ulaşabilecekleri 3 farklı gelişmiş yapay zeka asistanı yer etmiş oldu. Bu yapay zeka yazılımları kodlama işlerini en az mühlete indirirken, en az kendileri kadar üretken yazılımcıların süratli adımlarla öne çıkmalarını sağlayabiliyor. Başka taraftan yapay zekaların yarattığı iş gücü, yazılımcılar için bir istihdam sorunu olarak da görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu