Donanım

Google, Markalar İçin 2021 Yılı Arama Trendleri’ni Açıkladı

2021 yılını geride bırakırken, markalar ve pazarlama uzmanları yeni yıl için hazırlıklarını yapmaya başladı. Bir evvelki yılın trend ve tahlillerinin stratejilerde değerli rol oynadığı düşünüldüğünde, Google’ın arama trendleri bu yıl da gündeme ve merak edilenlere ayna tutarak dala ve pazarlama uzmanlarına yol göstermeye devam etti. Pandeminin tesirlerinin sürdüğü 2021 yılının arama trendleri, online mecralara, değişen cümbüş anlayışına, yeni alışkanlıklara ve hünerlere, iş hayatına, alınan kıymetli kararlara, sürdürülebilir yaşama ve kalıcı olacak davranışlara dair değerli istatistikleri ortaya çıkarttı. 

Tüketici alışkanlıkları değişti

Pandemiyle yaşamaya alıştığımız 2021 yılı kimi davranışların kalıcı olacağını gözler önüne serdi. Dünyada “alışveriş uygulamaları” araması yüzde 80, “kapıya yemek siparişi” araması da yüzde 70 oranında arttı.

Uzaktan buluşmalar artık hayatımızın bir modülü

Geçtiğimiz yıl online toplumsal tecrübeler bizi bir ortada tutmayı başardı. Markalar da insanların birbiriyle tekrar ilişki kurmasında kıymetli roller üstlendi. “Arkadaşlarla online oyun oynama”, “arkadaşlarla oyun” üzere aramalar dünya çapında bir evvelki yıla nazaran yüzde 70 artış gösterdi. Bu da uzaktan buluşmaların kalıcı olmaya devam edeceğini ortaya koydu. “Özel doğum günü dilekleri” aramaları ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 100 arttı.

Toplumsallaşmak ve sevdiklerimizle bir ortaya gelmek özlendi

Pandeminin devam eden tesirlerine karşın 2021 yılında beşerler yavaş yavaş hayatlarına geri döndü. Dünya çapında “yakınımdaki gelinlik mağazaları” tabirini içeren aramalardaki artış yüzde 50’ye ulaştı. Türkiye’de ise “en âlâ restoranlar” sözünü içeren aramalar bir evvelki yıla nazaran yüzde 60 artış gösterdi. Kapalı alan aktifliklerine yönelik ilgi istikrarlı bir süratle artış gösterirken, açık alan aktiflikleri 2021’e damga vurdu. “Yakınımdaki oturma yeri olan açık alanlar” tabirini içeren dünya çapındaki aramalar geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 150 artış yaşadı. Türkiye’de ise “piknik alanı” araması yüzde 85 arttı. Kalabalıkları cesaretlendirme eforlarının karşılık bulduğu 2021 yılında dünyada “gösterimdeki tiyatrolar” araması yüzde 500, “yakınımdaki canlı müzik mekanları” araması da yüzde 40 arttı. Dünyada”uluslararası seyahat” araması yüzde 300’lük, Türkiye’de “gezilecek doğal yerler” araması yüzde 35’lik bir artış yakaladı.

Ferdî gelişim ve sıhhat alanlarına ilgi arttı

2021 arama trendleri, birçok insanın kendilerini geliştirmek için küçük lakin kıymetli değişiklikler yaptığını da ortaya koydu. “Yüz için güneş kremi” araması dünyada geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 100 artış gösterdi. Türkiye’de “… vitamini nelerde var” araması yüzde 165 artış kaydetti. Dünya çapında “yeni başlayanlar için fotoğraf kursu” aramaları yüzde 50 artarken, Türkiye’de de “edebiyat dersi” aramalarında yüzde 45’lik bir artış yaşandı. Dünya çapındaki aramalarda “bahçe düzenleme fikirleri” yüzde 100, “bütçeye uygun banyo yenileme fikirleri” yüzde 400 artış gösterdi.

Sürdürülebilirlik konusuna ehemmiyet verildi

İnsanların yüzde 80’inden fazlası sürdürülebilirliğe pandemi öncesine kıyasla daha fazla değer verdiğini söylüyor.* “Yakınımdaki yiyecek bağışlama merkezleri”, “yakınımdaki bağış merkezleri” üzere aramalar dünya genelinde yüzde 100 arttı. Türkiye’de de “güneş gücü fiyatları” araması yüzde 40’lık bir artış yaşadı. Geçtiğimiz yıla nazaran dünyada “elektrikli araç şarjlı” araması yüzde 100, Türkiye’de “iklim değişikliği” araması  yüzde 60 artış gösterdi. 

Google arama trendleri nasıl belirleniyor?

Google Trendler, vakit içinde Google’da yapılan toplam arama sayısına nazaran girilen sorgu terimi için arama ilgisinin yoğunluğunu hesaplamak hedefiyle dünya genelindeki Google aramalarını kısmi olarak tahlil ediyor. Liste oluşturulurken belli bir devir boyunca makul bir terim için yapılan aramalardaki yüzde artışı hesaplanıyor. Bu sayede son bir yıla ilişkin trendler daha yanlışsız bir halde tahlil edilebiliyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu