Donanım

HDMI 2.1a ile imajlar çok daha kaliteli olacak

Günümüzde en yaygın manzara transfer standardı olarak kabul edilen HDMI daima geliştiriliyor. CES 2022 fuarında hazırlanan HDMI Lisans İdaresi yeni HDMI 2.1a standardını sergileyecek. Bu hafta ise kimi teknik bilgiler verildi. 

HDMI 2.1a neler sunacak?

HDMI 2.1a standardı devrimsel yenilikler yerine manzaraları daha kaliteli ve daha verimli olarak aktarmaya odaklanıyor. Bu hususta SBTM olarak bilinen ve kaynak bazlı ton haritalama olarak söz edilen teknoloji değerli işler yapacak. 

Ton haritalama görsel bilgilerin işlenerek ekrana yansıtılması tekniklerinden birisi. Manzara bilgileri farklı formatlarda olduğu için ekranın desteklediği formata uyumlu olmayabiliyor. Ton haritalama burada devreye girerek aygıtın ekran için uyumlu olan tonları işlemesini sağlıyor. 

SBTM ile aygıtlar farklı kaynaklar için başka farklı ton haritalama yapabiliyor. Örneğin oyun, tarayıcı ekranı ve metin editörü açıkken sistem eş vakitli farklı ayrı ton haritalama yapıyor. Bilhassa oyun esnasında SBTM’nin tesirli olduğu söz ediliyor. 

HDMI idaresi SBTM teknolojisinin mevcut HDR teknolojilerinin yerini almayacağını belirtiyor. Bununla birlikte manzara kalitesini arttırmak isteyenler için gerekli olacak. HDMI 2.1a standardına özel olan SBTM bir güncelleme ile mevcut aygıtlara sunulacak. 

Başka taraftan isteğe bağlı bir özellik olduğu için HDMI 2.1a destekleyen her ekranda olması zarurî değil. Muhtemelen biraz da maliyete bağlı olarak STMB seçenek olarak tüketiciye sunulacak. Haliyle bunun olup olmadığını araştırma vazifesi de tüketiciye düşecek. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu