Donanım

Ortaya çıkan yeni bir Windows 11 özelliği, Windows 12’ye dair bir ipucu olabilir

Yaklaşan Windows 11 güncellemesinin birinci sürümünde gizlenen yeni özellikler, kullanıcıların kendi “Bulut PC”lerini yapılandırmalarına imkan tanıyacak üzere görünüyor. Ayrıyeten bu, Microsoft’un – Windows 12 gibi – Windows’un geleceği için neler planladığına dair en net ipucumuz olabilir.

Twitter kullanıcısı Albacore, Windows Insider programına kayıtlı bireylere sunulan ve Canary, Dev ve Beta kanallarında mevcut olan Windows 11 Dev yapı 23419’u araştırıyor.

Aşağıda görebileceğiniz bir dizi tweet’te Albacore, Windows 11 “Ayarlar” uygulamasında, artık özel bir uygulama aracılığıyla ya da doğrudan masaüstünden bir Bulut PC’ye nasıl erişileceğine dair seçenekler olduğunu fark etmiş.

Sayfada ayrıyeten Bulut PC’nizle hangi irtibat noktalarını, özellikleri ve aksesuarları paylaşacağınızı seçmenize imkan tanıyan bir kısım de bulunuyor. Yani, USB irtibat noktalarınızı paylaşabilirsiniz ve bu, fizikî bilgisayarınıza taktığınız bir USB bellek çubuğunun Bulut PC’nizden de erişilebilir olacağı manasına geliyor.

Bilgisayarı açık bırakırsanız, Bulut PC’ye farklı bir aygıttan erişebilir ve USB bellek çubuğuna erişebilir yahut bellek çubuğundan Bulut PC’nin depolama alanına süratli bir halde bir şeyler kopyalayabilirsiniz.

Windows 12’ye dair bir ipucu mu?

Microsoft, Windows’u buluta taşımaya olan ilgisi konusunda çok netti: “Microsoft Bulut PC, Masaüstünü Hizmet olarak sunmak için Windows Sanal Masaüstünün üzerine inşa edilen stratejik, yeni bir tekliftir,” açıklamasını yaparak Windows 365 Business’a bu fonksiyonu eklemekle kalmadı, tıpkı vakitte Microsoft’ta Windows grubunu yöneten Panos Panay, Bulut PC’nin Windows’un geleceği olacağından bahsediyor -ki birçok kişi bunu Windows 12 olarak anlıyor.

Daha evvel bildirdiğimiz üzere, Microsoft CEO’su Satya Nadella da kısa bir müddet evvel “PC ve bulut ortasındaki hudutlar ortadan kalkıyor” yorumunda bulunmuştu.

Windows 12’nin 2024’e kadar piyasaya sürülebileceği de dahil olmak üzere Windows 12 ile ilgili söylentilerde bir artış gördük ve bir sonraki sürümü daha geç değil daha erken göreceğimize giderek daha fazla ikna oluyoruz. Windows 11’in erken bir sürümünde gizlenen bu yeni bulut tabanlı özellikler, Microsoft’un işletim sisteminin bir sonraki sürümü için neler planladığına dair en yeterli bakışımız olabilir. Lakin bu öğrenmek için bir müddet daha beklememiz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu