Oyun

Size soğuk terler döktürecek dehşet oyunları

Dehşet oyunlarına sıkı sıkıya bağlı bir oyuncu kitlesi bulunuyor. Bu beşerler birebir cinsteki dizi ve sinemaları tüketmeyi ne kadar çok sevseler de dehşet oyunlarında sizi soktuğu çaresiz durumları iliklerinize kadar yaşayabiliyorsunuz. Tarihteki birinci kaygı oyunu 1972 yılında piyasaya çıkan Haunted House olarak biliniyor. Haunted House o periyotta bulunan Magnavox Odyssey isimli bir oyun konsoluna çıktı. İnsanların korkmak istemesi ve endişeden keyif almasının nedeni, bir tehdide ve krize maruz kaldığımızda aldığımız hormonal reaksiyon içerisinde yatıyor.

İnsanın bu hisleri yaşaması adrenalin olarak geri dönüyor. Bilhassa konfor alanından çıkmadan bu cins hislere maruz kalmak, adrenalin bağımlılığı oluşturuyor. Bu da bizde dehşet çeşidindeki üretimlere bağımlılığımızı artırıyor. Sizin için hazırladığımız listede konfor alanından çıkmadan dehşete kapılabileceğiniz oyunlar yer alıyor. Listede size nazaran kaygı oyunu sayılmayan imaller da olabilir. Lakin birçok oyuncuyu oynarken geren ve düşmanların dizaynıyla korkutan oyunlar mevcut.

İşin içinde biraz da aksiyon olsun isteyenler için kaygı oyunları

Birtakım endişe oyunları sizi çaresiz bir formda bırakabiliyor. Düşmanlara saldıramıyor yahut onlar için tuzaklar kuramıyorsunuz. Bu türlü durumlarda en uygun şey düşmanlarınızdan kaçmak ya da saklanmak oluyor. Günümüzde bu oyun mekaniğini kullanan ismini duyurmuş oyunlar var. Bu stil üretimler, oyuncunun üzerindeki gerginliği ve kaygıyı azamî düzeye çıkarıyor. Yeniden de benim için fark etmez gönder gelsin diyorsanız, işte listemiz sizlerle.

Alan Wake

Birinci oyunumuz olan Alan Wake, sizi karanlık ve aksiyon dolu bir atmosfere sürüklüyor. Elinizdeki bir fener ve bir silahla düşmanlarınıza karşı çaba ediyorsunuz. Ünlü bir müellif olan Alan, kitabındaki olayları yaşadığını keşfediyor. Oyun başlarda sizi korkutsa da ilerleyen vakitlerde büsbütün bir aksiyon oyununa dönüşüyor. Doğal buradaki kıymetli nokta oyunun dehşet dozajına ne kadar kısa müddette alışabildiğiniz. Çabuk alışabilirseniz sizin için eğlenceli bir aksiyon oyununa dönüşecektir.

Uzay temalı dehşet oyunlarını sevenler için Alien: Isolation

Alien: Isolation, uzay istasyonundaki karakterinizle birlikte kurtulmaya çalıştığınız saklılık kaygı oyunu. Ama bu oyunda elleriniz armut toplamıyor. Yakın dövüş silahları ya da menzilli silahlar ile düşmanlarınıza ve en kıymetlisi de sizi daima takip eden ana düşmanınız uzaylıya karşı (Sevastopol Drone, The Creature ya da Xenomorph olarak da bilinir) büyük avantaj sağlıyor. Xenomorph’u öldüremediğiniz için cephanenizi dikkatli bir biçimde kullanmalısınız ve sadece kaçış yolu oluşturmak için Xenomorph’a cephane harcayın.

Ayrıyeten oyunda çok farklı bir düşman yapay zekası bulunuyor. Bu düşman yapay zekası, insanlarda ve robotlarda çok uygun değilken, Xenomorph’un sahip olduğu yapay zeka sizi daima diken üstünde tutuyor. Yaratığın sahip olduğu yapay zeka düzeyi oyuncudan oyuncuya farklılık gösterebilir. Sizi saklandığınız yerde bulmak için sesleri dinleyebilir ya da sizi dışarı çıkmanız için yemleyebilir. Yaratığın yapay zekası sizin hareketlerinize ve aldığınız kararlara nazaran daima gelişiyor. Bu da oyunda ilerledikçe sizi daha güçlü bir durumun içerisine sürüklüyor. Dehşet ve tansiyonu iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız Alien: Isolation’a bir baht verin.

Amnesia Serisi

Amnesia serisi, yürüme simülasyonu olarak belirtilen oyunlardan çok daha evvel piyasaya çıkan bir imal. Sizi karanlık bir atmosferde kapana sıkışmışsınız üzere hissettiriyor. Ana karakteriniz hiçbir şeyi hatırlamadığı için olayları kendiniz çözmeniz gerekiyor. Ayrıyeten oyunda karakterinizin akıl sıhhatini da korumalısınız. Bilhassa karanlık alanlarda uzun müddet ışıksız durmak ve oyundaki düşmanlar ile uzun mühlet karşılaşmak karakter akıl sıhhatini olumsuz tarafta etkiliyor.

Doki Doki Literature Club

Bu oyun büsbütün iki boyutlu, görseller ve metinlerden ibaret, tüm bunlara karşın oyunda ilerledikçe farklı diyalog seçeneklerinin karşınıza çıkması ve oyunun orta sıra dördüncü duvarı yıkması ürpertici gelebilir. Bilhassa ilerleyen safhalarda Doki Doki Literature Club’ın oyun evraklarında kimi değişiklikler yapması sizi şaşırtabilir. Tüm bunlar rahatsız edici bir atmosfer oluşturuyor. Oynayan oyuncuların büyük bir çoğunluğu Doki Doki Literature Club’ı beğeniyor.

The Evil Within

The Evil Within, Resident Evil’i geliştiren Shinji Mikami’nin elinden çıktı. Aslında Resident Evil, Tokuro Fujiwara tarafından tasarlandı lakin Fujiwara “korkmaktan nefret” ettiği için tasarladığı dünyayı Shinji Mikami’ye emanet etti. Mikami de Resident Evil kozmosunu günümüzdeki haline kadar geliştirdi. The Evil Within, ana karakterimizin bir kabusta sıkışıp kalmasına ve o dünyadan kurtulmaya çalışmasına yardım ettiğimiz bir oyun. Kaygı ve aksiyon öğeleri ile bezenen imal, sunduğu kasvetli ve tansiyonlu atmosfer nedeniyle listemizde yerini alıyor.

Layer of Fear

Layer of Fear, yürüme simülasyonları ortasında yerini alan bir kaygı oyunu. Yeniden de oyuncuyu korkutmak için saldıramadığınız düşmanları karşınıza çıkarmıyor. Onun yerine haritanın daima olarak değişmesi ve sizi baş karışıklığı ile birlikte kıssayı çözmeye itmesi oyuncuyu daima olarak geriyor. Oyunun öyküsünün sanat üzerinden yürümesi ve sizi bilinmezliğin içerisine sürüklemesi, kaygı ögelerini biraz destekliyor. Onun dışında oyuncuları çok tatmin ettiği söylenemez. Tekrar de bir talih vermek istiyorsanız deneyebilirsiniz.

Outlast

Outlast listemizde yer alan bir diğer yürüme simülasyonu. Akıl hastanesi atmosferi ile birçok kişinin bilinçaltında yatan dehşet öğelerini uyandırmayı başarıyor. Ayrıyeten karşınıza çıkardığı düşmanlardan kaçmak ya da saklanmak dışında öteki bir reaksiyon veremiyorsunuz. Oyun size çaresizlik hissini, elinizden düşmana karşı koyma fırsatını alarak veriyor. Bunlar olunca yapmanız gereken tek şey saklanmak yahut kaçmak oluyor.

Karakterinize yardımcı ekipman olarak da sadece kamera veriliyor. Gece görüşü olan kameranız karanlık noktalarda epey işe yarıyor. Outlast bir gazeteci olarak akıl hastanesini ziyaret etmenizle başlıyor. Oyun boyunca düşmanlardan kaçmak ve saklanmak bir müddet sonra sizi sıksa da bu duruma oyunu bitirmek için alışıyorsunuz. Yeniden de karanlık atmosferi ve çaresizlik hissini tatmak isterseniz, Outlast’ı deneyebilirsiniz.

Endişe oyunları ortasında en düzgünlerinden biri: Resident Evil 2, Biohazard ve Village

Bu üç oyun da seriye çağdaş bir bakış açısı kattı ve Biohazard ile oyunun serisi resmen ayağa kalktı. Daha evvel sırt kamerası ile oynadığımız Resident Evil oyunları, FPS kamera açısı ile oyuncuları dehşetin içine çekmeyi başardı. Bilhassa metroidvania harita dizaynının Biohazard’da devam etmesi daima sizi bir şeyleri keşfetmeye itiyor. Daha sonra Remake olarak karşımıza çıkan Resident Evil 2, serinin hayranları tarafından çok beğenildi. Dar haritalar ve zombi dizaynları hayli etkileyiciydi. Bilhassa mermi kasvetini iliklerinize kadar yaşamanız ve “acaba şu zombiyi tek mermi ile alabilir miyim” üzere niyetlere kapılmanız, sizi ister istemez geriyor.

Resident Evil 2’de zombilerden temizlediğiniz koridorlar oyunun sonuna kadar o denli kalıyor. Bu yüzden zombileri öldürüp öldürmemek konusunda yaşadığınız ikilem oyuncu içerisinde tatlı bir kuşku bırakıyor. Resident Evil Village ise serinin en son çıkan oyunu ve Lady Dimitrescu karakteri daha oyun çıkmadan evvel tanınan bir hale gelmişti. Tüm bunların yanında serinin son imalinde sunulan öykü birçok oyuncuyu tatmin etti. Birebir biçimde Village de metroidvania harita dizaynına sahipti ve tekrar mermi ıstırabı çektiğiniz vakitler oluyordu. Serinin bu üç oyununu oynamadıysanız bir talih verebilirsiniz. Resident Evil oyunlarındaki boss dövüşleri de tatmin edici bir düzeyde.

SOMA

Soma, günümüzden 100 yıl sonrasında bir su altı araştırma tesisinde geçiyor. Karakterimizin bu yolda çıktığı seyahat ve üretimin oyunculara anlatmaya çalıştığı şuur ve ruh ideolojisi epey çarpıcı. Tüm bunlar bir yana oyundaki düşmanların çeşitli olmaması ve bir yerden sonra birebir misyonları yapıyormuşsunuz üzere bir pay sürüklemesi sıkıcı gelebilir. Ama öykü anlatımı ve olay örgüsü bir endişe oyununun sahip olmadığı düzeyde.

Until Dawn

Until Dawn, kıssa odaklı bir PS4 özel oyunu. İnteraktif sinema diyebileceğimiz bir yapıda. Barındırdığı dehşet öğeleri, oyuncu takımı ve atmosferi ile sizi çabucak içine çekmeyi başarıyor. Oyunun kıssası size biraz klişe gelebilir zira alışık olduğumuz klasik Amerikan endişe sinemalarını çok andırıyor. Onun dışında atmosfer ve kıssa endişe gereksiniminizi karşılayabilir. Ayrıyeten oyunda alacağınız kararlar üretimin sonunu etkiliyor. Oyundaki kararlarınız daha çok karakterlerin hayatta kalıp kalmaması ile alakalı. Zira oyun boyunca tüm karakterlerle oynayabiliyorsunuz. Tüm karakterleri hayatta tutmak oyunun sonunu etkiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu