Donanım

Exynos 2200 GPU performansı için moral bozucu argüman

Exynos 2200 grafik performansı için Ice Universe, beklentileri boşa çıkaracak bir açıklama yaptı. Birinci GPU test sonuçları da Exynos 2200‘ın yıllar sonra Samsung’un yüzünü güldüren işlemci olabileceği inancını artırdı. Lakin Ice Universe’in yaptığı paylaşım bu inancı zayıflatan istikamette.

Exynos 2200 grafik performansı, AMD GPU’ya karşın geride mi kalıyor?

Ice Universe, son aylarda Samsung’a karşı yaptığı sert tenkitlerle gündemde. Bilhassa arayüz konusunda firmanın hala geride kaldığını düşünen sızıntı hesabı, katlanır telefon konusunda da firmanın yerinde saydığı görüşünde.

Ice Universe, daha evvel GPU performansını övdüğü Exynos 2200 hakkında farklı bir sav da bulundu. Buna nazaran 4 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemci GPU performansı ile büyük hayal kırıklığına neden oldu. Buna nazaran ARM’nin kendi geliştirdiği Mali GPU ünitesini kullanan Dimensity 9000 işlemcisi, Exynos 2200‘dan çok daha güzel sonuçlar aldı.


Ice Universe, bir mühlet sonra attığı bu tweeti sildi

Exynos 2200, GPU performansında başa baş güreşen Snapdragon 8 Gen 1 ve A15 Bionic düzeyine ise yaklaşamadı. Fakat daha evvel ortaya çıkan sonuçlarda, Exynos 2200 grafik testlerinde epeyce yeterli sonuçlar almıştı. Olağan ki birinci ortaya çıkan birinci sayılar resmi sonuçlar değil. Daha farklı olanı kısa müddet sonra Ice Universe hesabının bu paylaşımı silmesi oldu.

Ice Universe, Samsung, Xiaomi, Oppo üzere Uzak Doğu kökenli bir çok markadan kıymetli sızıntılar yapıyor. Bu mevzuda epey dengeli paylaşımlar yapan hesap, bilhassa performans test sonuçları hakkında kıymetli sızıntı kaynaklarına sahip. Bu manada Exynos 2200 işlemcisinin AMD GPU ile değerli bir avantaja sahip olacağını Ice Universe‘te daha evvel paylaştı. Yeniden paylaşımın devamında Ice Universe, bir kullanıcının CPU performansı da mı berbat sorusuna da elbette cevabını verdi.

Akıllı telefon piyasası 2011-2014 ortası yaşadığı büyük rekabet ortamına yine dönmek üzere. MediaTek’in Dimensity 9000 ile amiral gemisi işlemci piyasasına girmesi bu yeni rekabetin birinci işaretlerinden biriydi. Exynos 2200 için Samsung’un AMD ile GPU iştiraki ve Snapdragon 8 Gen 1 işlemcinin performans bedelleri ise bu rekabetin çok daha çetin olacağını gösterdi. Bu yeni paylaşım şayet gerçekse, Samsung S22 serisini bekleyenler performans açısından hayal kırıklığına uğrayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu