Donanım

Intel 600 çipsetleri yeni işlemcilere hazır

Intel’in yeni Alder Lake işlemcileri barındıracak Z690 çipsetini duyurmasının akabinde CES 2022 fuarında da başka çipsetler görücüye çıktı. Melez çekirdek yapısı ve sürat aşırtma yalnızca Z690 için geçerli olacak üzere görünüyor. 

Intel 600 çipsetleri

Daha evvel internete sızdırıldığı üzere Alder Lake işlemciler için 4 farklı çipset bulunuyor. Z690 amiral gemisi statüsünde ve kıymetli ayrıcalıklara sahip. Performans ve verimlilik çekirdekleri barındıran melez Core işlemciler yalnızca bu çipseti destekliyor. Tekrar sürat aşırtma odaklı K serisi işlemciler de bu çipsete uyarlanmış.

H670 çipseti kısmen ağabeyinin özelliklerini miras alarak orta üst düzeydeki işlemcileri hedefliyor. B660 çipseti biraz daha orta düzeye yanlışsız yerleşirken H610 ise büsbütün maliyete odaklanıyor. Haliyle pek çok özellik kırpılmış yahut yok. 

Sızıntılarda tüm çipsetlerin DDR5 ve PCIe 5.0 desteklediğine dair bilgiler vardı fakat Intel’in sunumlarında bu görünmüyor. Muhtemelen sonraki duyurularda yer verilecek ya da üreticiye nazaran değişen bir skala olacak. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu