BilimTeknoloji

Covid-19 salgınının gökyüzü olaylarına farklı tesiri

2020 yılından itibaren global kapanmalara sebep olan Covid-19’un, yeni bir araştırmaya nazaran gökyüzü olaylarını da etkilediği ortaya çıktı.

Atmosferde Covid tesiri

Fosil yakıt kullanımı ve çeşitli insan faaliyetleri ile aerosol ismi verilen küçük parçacıkların atmosferde arttığını düşünen bilim insanları, artan parçacıklar ile yıldırım aktivileri ortasında bir irtibat yakaladı. 2020 yılında başlayan sokağa çıkma yasakları ile bir arada güç tüketimindeki düşüşün gökyüzü olaylarına da yansıdığı tespit edildi.

Massachusetts Institute of Technology bilim insanları tarafından gerçekleştirilen yeni çalışmada 2020 yılında atmosferdeki aerosol konsantrasyonunun azalması ile yıldırım olaylarında yaşanan düşüş dataları paylaşıldı. Bununla birlikte 2018 yılının Mart ile Mayıs aylarına kıyasla 2020 yılında ortalama yüzde 19 daha az yıldırım çakması ölçüldü.

Yıldırımlar hava kirliliğine de tesir ediyor

Takımın yıldırımları ölçmek için üç farklı formül kullandığını söyleyen Massachusetts Institute of Technology’de meteorolog Earle Williams, “Tüm sonuçlar birebir eğilimi gösterdi, azalan bir aerosol konsantrasyonuyla bağlantılı azalan bir yıldırım aktivitesi” kelamlarını lisana getirdi.

Ayrıyeten yıldırım düşmesinin hava kirliliğine de katkıda bulunan azot oksitler ürettiğini söyleyen Williams, “Atmosfer kimyası katiyetle yıldırım aktivitesinden etkileniyor” dedi. Bununla birlikte yıldırımlarda en büyük düşüş Güneydoğu Asya, Avrupa ve Afrika‘da yaşanırken, en az tesir Amerika kıtasında görüldü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu