BilimTeknoloji

Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği, güç üretimine başladı: Hornsea 2

Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği olan İngiltere’deki 1.32 GW’lık Hornsea 2,ilk gücünü üretti. Tam olarak faaliyete geçtiğinde rüzgar türbinlerinin, 1.3 milyondan fazla konut için kâfi güç sağlaması bekleniyor

Hornsea 2, birinci üretimini gerçekleştirdi

Yorkshire kıyısından 89 km uzakta Kuzey Denizi’nde bulunan Hornsea 2 rüzgar çiftliğinin gelecek yıl tam olarak faaliyete geçmesi planlanıyor ve dünyanın en büyüğü unvanını evvelki proje olan 1.21 GW’lık Hornsea 1‘den alıyor. iki proje birlikte 2.3 milyondan fazla konut için kâfi güç sağlayabilecek.

1.21GW’lık Hornsea 1, 174 adet 7.0MW türbininden oluşuyor. Projede türbin modeli olarak ise Siemens tarafından üretilen SWT-7.0-154 modeli kullanılıyor. Hornsea 2‘de ise 8 MW’lık 165 adet Siemens Gamesa  türbini yer alıyor.

Hornsea 2 Program Yöneticisi Patrick Harnett: “İlk güce ulaşmak, proje için değerli bir kilometre taşı ve tüm grup için gurur verici bir an. Bu boyutta ve ölçekte bir proje inşa etmek fakat güçlü işbirliği, sıkı çalışma ve özveri ile mümkündür. Yeni yılda da kalan türbinleri kuracağız ve rüzgar çiftliğimizi test edip tam kapasiteyle güç üretmeye başlayacağız. Projeyi, planlara bağlı kalmaya yardım ettikleri için pandemi boyunca çalışan herkese büyük bir aferin.” dedi.

Hornsea 3, geçtiğimiz yıl onaylandı ve iki milyondan fazla konuta elektrik sağlayacak. Ayrıyeten Hornsea 4 projesi de şu anda planlama evresinde.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu