BilimTeknoloji

Renault’nun ‘fabrika çıkışlı 2. el otomobil’ modeli Türkiye’ye de gelebilir

Sıfır araba fiyatları aldı yürüdü. Yeni bir arabaya gücü yetmeyen tüketici ya ikinci ele yöneliyor ya da elindekini muhafazaya çalışıyor. Renault‘nun Bursa’da hayata geçirmeye hazırlandığı ‘fabrika çıkışlı 2. el araba‘ modeli ise tüketici için yeni bir seçenek oluşturabilir.

Fransa’daki Flins fabrikasında başladı

Renault, ‘Refactory’ ismini verdiği bu uygulamayı birinci olarak Fransa’daki Flins fabrikasında başlattı. Kelam konusu fabrikanın geri dönüşüm, yenileme ve araştırma tesisi olmasına karar veren şirket, burayı hem bünyesindeki markaların kullanılmış araçlarının geri dönüşümü için kullanıyor hem de 2. el araçları fabrikadan yeni çıkmış üzere yeniliyor. Renault, yenilediği bu araçları da 2. olarak satıyor.

Fransız üretici, Flins’teki bu uygulamayı kısa mühlet evvel İspanya’daki Sevilla fabrikasına da taşıdı. İlerleyen süreçte ise misal bir modelin Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında da uygulamaya alınması bekleniyor. Türkiye’deki fabrikaların halihazırda yüzde 50-60 kapasiteyle üretim yaptığı düşünüldüğünde, kalan kısım bu yeni uygulama için kullanılabilir. Böylelikle fabrikanın da kapasitesi artmış olur.

Uygulamanın ayrıntıları şimdi aşikâr değil. Lakin Türkiye’ye geldiğinde tüketici, elindeki arabası üretildiği fabrikaya verip yeniletme bahtına ya da o markanın direkt fabrikada yenilenen 2. el arabasını satın alma imkanına sahip olabilecek üzere görünüyor. Günümüzde fiyatlar ve vatandaşın alım gücü ortasındaki uzaklık düşünüldüğünde, gerçek uygulandığı takdirde bu uygulamann başarılı olabilmesi mümkün.

Renault, ‘Refactory’ uygulamasıyla 2025’ten itibaren yılda 200 milyon euro gelir elde etmeyi planlıyor. 2030 maksadı ise yılda 1 milyar euro gelir elde etmek. Şirket bu maksat doğrultusunda mevcut uygulamayı geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Örneğin; araçların yenilenme sürecinin 21 günden 6 güne düşürülmesi yada ticari araçların elektrikliye dönüştürülmesi, bu çalışmalardan kimileri.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Türkiye’ye ‘fabrikadan 2. el otomobil’ satış modeli geliyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu