Bilim

Çin, bir uydunun denetimini büsbütün yapay zekaya verdi, işler üzücü halde karıştı

Yapay zekanın tüm işleri ele geçireceği korkusu yayılıyor ve farklı bölümlerden pek çok kişi bu hususta kaygılı. Lakin pek çok uzman da, şimdilik bundan korkmamıza pek neden olmadığını söylüyor. Bunun haklı nedenleri olağan ki var ancak yeni bir olay, çok daha net bir delil sunuyor.

Araştırmacılar, kısa bir mühlet evvel Dünya amaçlarının imajlarını çekmek için bir uydunun denetimini bir yapay zekaya verdi ve sonuç pek de bekledikleri üzere olmadı: Uydular, bilim insanlarını şaşkına çeviren ve hiç de mantıklı görünmeyen bir rota izlemeye başladı.

Rapor, çalışmaları South China Morning Post’taki (SCMP) bir yazıda özetlenen, 24 saat boyunca bir uydunun denetimini yapay zekaya veren Çin’deki araştırmacılardan geliyor. Araştırmacıların uydunun denetimini yapay zekaya devretmesi sonrasında, insan müdahalesi olmadan hareketleri yapay zeka tarafından denetim edilen uydunun değişik bir rota çizmesi, araştırmacıları şaşkına çevirdi. Küçük bir gözlem uydusu olan Qimingxing 1‘de serbestçe dolaşan uydu, dikkatini farklı noktalara çevirdi.

Dikkatini Hindistan’da Ganj ırmağı üzerinde büyük ve antik bir kent olan Patna’ya veren ve bölgede özel bir ilgi alanı bulan yapay zeka idaresindeki uydu, araştırmacıları bu alanın kıymetini düşünmeye itti. Araştırmacılar, yapay zekanın bu seçiminin, Patna’nın 2020’de Çin ve Hindistan ortasında meydana gelen ölümcül bir hudut anlaşmazlığı nedeni olduğunu düşünüyor. Lakin yapay zeka bunu neden yaptığını açıklayacak biçimde programlanmadığı için husus şimdilik yoruma açık.

SCMP’ye nazaran, uydu “Pasifik’te faaliyet gösteren ABD Donanması gemilerine vakit zaman mesken sahipliği yapan” bir Japon limanı olan Osaka’yı da incelemiş.

Bildiğimiz kadarıyla birinci defa bir gözlem uydusunun tam kontrolü, muhakkak komutlar ya da misyonlar olmaksızın yapay zekaya verilmiş durumda. Yapay zeka, manzara sürece ve çarpışmadan kaçınma üzere muhakkak rollerde giderek daha fazla kullanılıyor, lakin şimdilik bunun ötesine geçmiş değil ve araştırmacılar bunun kaçırılmış bir fırsat olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, riskler çok yüksek olduğundan, araştırmacıların tam denetimi devretmeleri için muhtemelen çok fazla test yapması gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu