BilimTeknoloji

NASA, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu Pasifik Okyanusu’na düşürecek

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu‘nun(ISS) faaliyeti sonlandırıldığında ne olacağına dair rapor paylaştı. Uzay ajansı, ISS’i 2031’in başlarında Pasifik Okyanusu’nun Point Nemo olarak bilinen bir kısmına daldıracak.

ISS’in akıbeti aşikâr oldu

Birinci kesimi 1998 yılında fırlatılan ve 2000 yılında son modülün fırlatılmasıyla misyona başlayan ISS, 20 yılı aşkın müddettir alçak dünya yörüngesinde astronotlara mesken sahipliği yapıyor. ABD(NASA), Avrupa (ESA: Avrupa Uzay Ajansı) , Japonya (JAXA: Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı), Kanada (CSA: Kanada Uzay Ajansı) ve Rusya (Roscosmos: Devlet Uzay Şirketi) iştirakiyle geliştirilen uzay istasyonu, şimdiye kadar binlerce araştırma gerçekleştirilmesini sağladı.

Bu yılın başlarında Joe Biden hükümeti 2030 yılına kadar ISS faaliyetlerine devam edeceklerini duyurmuştu. Bu açıklamanın akabinde NASA, uzay istasyonun geleceği hakkında bir rapor yayınladı. ISS, Ocak 2031’de daha evvel Rusya’nın Mir Uzay İstasyonu‘nun da düşürüldüğü bölge olan ve Yeni Zelanda ile Şili ortasında yer alan Point Nemo‘ya düşürülecek.

Bugün büyük bir meteor Dünya’ya çarparsa ne olur?

6 gün evvel eklendi

NASA, yeni ticari uzay istasyonları için Blue Origin, Nanoracks LLC ve Northrop Grumman Systems Corporation olmak üzere üç özel şirketle mutabakat imzaladı. Yeni uzay istasyonlarının 2030’dan evvel faaliyete geçmeleri bekleniyor. Uzay ajansı, yeni uzay istasyonlarının faaliyete geçmesiyle birlikte operasyonlarını buralarda gerçekleştirmeye başlayacak.

ABD, alçak dünya yörüngesi projeleri için özel şirketlerin uzay istasyonlarına geçmesiyle birlikte 1.3 milyar dolar tasarruf edeceğini düşünüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nu Pasifik’e düşürecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu