Bilim

Hayvanlar Aleminin “Gerçek Alkol Kralı” Belirli Oldu: Hamster…

Görünene nazaran hayvanlar alemi alkoliklerle dolu. Fermente elmaları yiyen ve ağaçlara sıkışan geyiklerden, kendini kurumuş armutlara vuran bahçe sincaplarına kadar pek çok canlı için alkol ilgi cazip bir fikir üzere görünüyor. Yeniden de, alkol tüketen memeliler tablosunda hayli yüksek puan alan bir öbür canlı daha var: Hamster.

Evcil hayvan olarak tanınan ve dünya çapında yaygın olan Cricetinae alt familyasındaki hamster’ları içeren yedi cinste toplam 19 çeşit bulunuyor. Bilimsel keşif süreci boyunca, kimileri direkt alkole olan yakınlıklarına odaklanan bilimsel araştırmalar için hamster’lar ortak bir denek haline geldiler.

Bradford Sıhhat Araştırmaları Enstitüsü’nün kritik bakım danışmanı Dr. Tom Lawton, mütevazi hamster’ların birtakım içme yeteneklerine değindi.

Lawton, “Daha evvel @microlabdoc [Dr Christine Peters] ile yaptığım konuşmada, herkesin hamster’ın harika alkol kapasitesini bilmediğini öğrendim” diye yazdı ve devam etti: “O kadar seviyorlar ki, su yerine %15 etanol içmeyi tercih ediyorlar ve relatif ölçüde bir insanı öldürebilecek ölçülere dayanabiliyorlar.

O denli ki, hamster’ları Laboratuvarın Alkol Hükümdarları olarak taçlandırmak için kâfi araştırma bulunuyor. 1960 yılındaki araştırmalar, farelerin genetik mühendisliği yahut koşullandırma yoluyla alkol içmeye ikna edilebilmesine karşın, hamsterlar’ın kendilerine verilen birinci fırsatta alkollü hususları almaya başlayacaklarını gösterdi.

1962’deki bir öbür makale, hamsterlar’ın su yerine alkol içme tercihini daha da fazla destekledi ve incelenen hayvanların birçoklarının sıvı alımının yaklaşık yüzde 88’ini alkollü seçenekten aldığını buldu.

Bunun muhtemel bir açıklaması, yağdan çok uzak olmayan ve tombul hamsterler’ın daha soğuk kışlarda hayatta kalmasını sağlayan alkolün kalori içeriğinde yer alıyor. Yiyecek koleksiyonları yer altı kilerinde mayalanmaya başlayabileceğinden, hamsterlar’ın güçlü bir alkollü seçeneğe yabancı olmamalarını sağlayabilecek olan istifçi ömür şeklinin bir rol oynaması da mümkün gözüküyor.

Dahası, hamsterlar’ın tüketebilecekleri inanılmaz ölçüde alkole karşın – Lawton’ın söylediğine nazaran yaklaşık 21 şişe şarap tüketen yetişkin bir erkeğin muadili – epey yüksek bir toleransa sahip görünüyorlar. Bu, hamster zehirlenmesini ölçmek için bir “Wobbling Scale” (Sallanma Ölçeği) formüle eden bir 2015 makalesinde gösterildi.

Bu ölçek, küçük kemirgenler yere düşene ve tekrar ayağa kalkamayana kadar sarhoşluğu tespit etmek için hamsterlar’ın giderek sallanan tabiatını kullanarak ölçümleri gerçekleştirdi.

Alkole karşı etkileyici toleransları, hamsterlar’ın alkolü filtreleyebilen ve kanda dolaşan ölçüsü azaltabilen epeyce büyük ve yüksek verimli karaciğerlerine bağlı. Etanolün karaciğeri devreden çıkartarak direkt hamsterlar’ın kan sirkülasyonuna enjekte edilmesinin sonucunda Wobbling Scale çizelgelerinin dışında kalan davranışlara yol açmasıyla gösterildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu