Yapay Zeka

ChatGPT’yi kullanırken muhakkak yapmamanız gereken 4 şey

ChatGPT, kullanıcılar yapay zeka eserini kullanmanın yeni yollarını buldukça, teknolojinin cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Bing ve yakında çıkacak olan Google Arama Yapay Zekası da dahil olmak üzere rakipler de çalışma evresinde. Bunun da ötesinde, her büyük teknoloji şirketi ChatGPT’yi entegre etmek ya da emsal bir yapay zeka yazılımını piyasaya sürmek istiyor.

İster yepyeni ChatGPT’yi ister rakiplerin emsal bir yapay zeka eserini kullanmak isteyin, kendinizi müdafaanız gerektiğini unutmayın. ChatGPT yahut başka yapay zeka eserlerini kullanırken, sormamanız gereken şeyler var. Pekala, nedir bunlar?

Kişisel bilgilerinizi ChatGPT ile paylaşmayın

OpenAI, ChatGPT’yi eğitmek için mümkün olan tüm dataları toplar. Bu nedenle sohbete ferdî bilgilerinizi dahil etme yanlışına düşmeyin. Tüm bunlar kaydediliyor ve ChatGPT’nin saklılığı şu anda da çok uygun değil. OpenAI’den paylaştığınız dataları kaldırmasını isteyemezsiniz ve hiçbir vakit da isteyemeyebilirsiniz.

Bununla ilgili birinci sıkıntılar da ortaya çıkmaya başladı. İtalya ve Kanada, ChatGPT’yi kapalılık hususlarında soruşturan birinci ülkeler oldu. Ve Samsung, kimi çalışanlarının ChatGPT sohbetlerinde son derece hassas bilgiler paylaşmasının akabinde ChatGPT kapalılığının ne kadar makus olduğunu keşfetti.

Güvenilmeyen ChatGPT uygulamalarını yüklemeyin

ChatGPT o kadar gelişmiştir ki hakikat komutlarla sizin için makus emelli yazılım kodlayabilir. Çeşitli raporlar, ChatGPT tabanlı makûs hedefli yazılım taarruzlarını ayrıntılandırdı ve hepsi benzeri formda çalışıyor. Şüphelenmeyen kullanıcılar bilgisayarlarına özgün uygulamalar ve uzantılar yüklediklerini düşünüyorlar. Lakin bilgilerini çalacak makus gayeli yazılım içeren geçersiz ChatGPT uygulamalarına sahip oluyorlar.

ChatGPT uygulamalarını güvenilmeyen kaynaklardan yüklemediğinizden emin olun. Makinenize bir şey indirmeden ve yüklemeden evvel 2 kere denetim edin.

ChatGPT’den kaynak istemeyi unutmayın

Bir şeyleri denetim etmekten bahsetmişken, ChatGPT’den istediğiniz her şey her vakit yanlışsız olacak diye bir şey yok. Ondan temaslarla birlikte kaynak sağlamasını istediğinizden emin olun. Bu biçimde, ChatGPT’nin size söylediklerini denetim edebilir ve gerçek olduğundan emin olabilirsiniz. Yapay zeka her ne kadar inanılmaz derecede akıllı olsa da, yeniden de güvenilmezdir. Soruları yanıtlarken kusur yapabilir ve bu her vakit hatırlamanız gereken bir şeydir.

Telif hakkı maddelerini unutmayın

OpenAI, ChatGPT’yi lisan modelini eğitmek için çok sayıda bilgi ile beslediğinden, sohbet robotu her şeyi hatırlıyor. Buna telif hakkı muhafazalı olabilecek malzemeler de dahil. Lakin ChatGPT’nin “gözünde” bunun bir ehemmiyeti yok. ChatGPT’nin size sağladığı telif hakkı gizli içeriği paylaşırsanız telif hakkı yasasını ihlal edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu