BilimTeknoloji

Bugatti Chiron arabasıyla otobanda 417 km/s sürate çıkan Çek milyoner, Alman hükümetini kızdırdı

Almanya Ulaştırma Bakanlığı, Bugatti Chiron hiper arabasını halka açık bir otobanda 417 km/s sürate çıkaran iş adamı ve yatırımcı Radim Passer‘ın bu hareketini kınadı. Çek milyoner yaptığı sürat gösterisinin manzaraları birkaç hafta evvel YouTube platformunda yayınlamıştı.

Bakanlık, yolu kullanan herkesin kurallara uyması gerektiğini ve otobanda azamî sürat sonu olmamasının, şoförün rastgele bir süratte hareket edebileceği manasına gelmediğini söyledi. Bildiride ayrıyeten arabanın otobanda, şoförün tam denetimi elinde bulundurabileceği bir süratte gidebileceğinin altı çizildi.

Yol büsbütün boş değildi

Yapılan sürat gösterisi yolda daha az otomobil olması için sabah 4:50’de gerçekleştirilse de o sabah otoban büsbütün boş değildi. Dolayısı ile Almanya Ulaştırma Bakanlığı’nın halka açık bir yolda bu cins yüksek sürat şovlarına göz yumması üzere bir durum kelam konusu değil. Hükümet, yolu kullanan öteki şoförleri tehlikeye atacak davranışlarda bulunulmasını katiyen istemiyor.

Almanya’da birkaç aydır otobanlara sürat sonunun getirilmesi konusunda tartışmalar yaşanıyor. Tabi bunun şoförlerin güvenliği ile değil de etraf ile alakalı olduğunu belirtelim. Arabalar ne kadar yavaş giderse o kadar az yakıt tüketimi oluyor ve etraf daha az ziyan görüyor. Şayet çevreciler galip gelirse ülkedeki otobanlara 130 km/s sürat hududu gelecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu