Teknoloji

Futbol taraftarları kulüp kripto paralarına milyonlar harcıyor

Futbol kulüpleri, tartışmalı kripto “taraftar jetonları” satarak potansiyel olarak yüz milyonlarca pound kazandı.

BBC News tarafından yaptırılan analiz, sanal para birimlerine 262 milyon sterlinden (350 milyon dolar) fazla harcandığını tahmin ediyor.

Jetonlardan bazıları, alıcıya gerçek dünya avantajları sunacak şekilde pazarlanmaktadır.

Ancak eleştirmenler, bu avantajların önemsiz olduğunu söylüyor – birine stadyumlarda çalınacak şarkılar için oy kullanma şansı verildi – ve kulüplerin taraftarlar için yetersiz koruması var.

Kulübe özel kripto para birimi

Şimdiye kadar, beş büyük Avrupa liginde, sekiz Premier Lig tarafı da dahil olmak üzere 24 farklı kulüp taraftar jetonlarını başlattı veya düşünüyor.

Çoğu teklif jetonu, kulübe özgü bir kripto para birimine benzer – sanal paralar satın alınabilir ve satılabilir ve değerleri arz ve talebe bağlı olarak yükselir ve düşer.

Manchester City gibi bazı kulüpler, NFT’ler (karşılıksız tokenler) olarak bilinen dijital koleksiyon ürünleri de satmaktadır.

Taraftar jetonları sunan kulüplerin çoğu, sanal paraların ilk satışını ve ardından ticaretini organize eden Socios adlı bir şirkete kaydoldu – ancak Binance ve Bitci dahil diğer platformlar da büyüyor.

Socios, BBC News’e uygulaması aracılığıyla 270 milyon ila 300 milyon dolar değerinde kripto para sattığını söyledi. Direkt olarak kulüplere ne kadar para gittiği söylenmez.

Alıcılar önce paralarını şirketin kendi kripto para birimi Chiliz’e çevirmelidir.

Kripto analistleri Protos tarafından yapılan araştırma, birçok alıcının para kazanmak amacıyla diğer kripto para birimleri gibi tokenlerini spekülatif olarak takas ettiğini gösteriyor.

Ancak birçok taraftar jetonunun değeri, başlangıçta kulüpler tarafından satıldığından beri düşmüştü.

BBC News, her Premier Lig takımına ve bazı önemli Avrupa taraflarına yeni trendle ilgili planlarını ve görüşlerini sordu.

Sadece biri yorum yapmaktan mutlu oldu.

Brighton ve Hove Albion sözcüsü, “Bu ürünleri satmadık ve bu pazarlara girme planımız yok” dedi.

Kripto para birimi ürünleri, blok zinciri olarak bilinen halka açık bir deftere dayandığından, Protos şunları belirleyebildi:

  • En fazla satışı Lazio, Manchester City, Porto ve Santos sağladı.
  • En fazla geliri elde eden taraftar jetonları Lazio’ydu – 130 milyon dolara kadar
  • Manchester City ve Lazio jetonları, ilk işlem gününün sonundan bu yana %50 ve %70 düşüşle değer olarak en fazla düşüş yaşadı.
  • İki kulübün, Inter Milan ve Türk tarafı Trabzonspor’un jetonları geçen yıl Bitcoin’den daha fazla değer kazandı.

Protos haber direktörü David Canellis, “Taraftar tokenları, bu tür bir hayran katılımı ürünü için beklediğinizden daha aktif bir şekilde işlem görüyor.” Dedi.

“Genel olarak, bu hayran jetonları gibi küçük kripto para birimleri, onları takas etmek isteyen az sayıda insan nedeniyle inanılmaz derecede değişken olabilir.

“Spekülatörler bunu biliyor, bu yüzden fan-token piyasalarındaki ticaretin çoğunun yalnızca kısa vadeli karlar arayan spekülatörler tarafından desteklendiğini düşünürdüm.”

Socios, kullanıcılarının çoğunun spekülatör olduğu iddiasına karşı çıktı ve “büyük çoğunluğun” kulüpleriyle etkileşimde bulunmak için jetonlar tuttuğunu ve “çoğunun sadece birkaç jeton tuttuğunu” söyledi.

Bireysel alıcılar

Mevcut sisteme yönelik bir başka eleştiri de, kulüplerin tokenlerin büyük çoğunluğunu fanlara satmak yerine elinde tutması ve bu da piyasayı bozmasıdır.

En iyi 13 kulübün birlikte sahip olduğu jetonların değeri 1,9 milyar doları aşıyor – ancak bireysel alıcılar şu anda yalnızca 376 milyon dolar değerinde.

Ortalama olarak, kulüpler taraftar token arzının %80’ini kontrol ediyor.

Canellis, “Kulüplerin kendileri, aynı anda çok fazla satmamak konusunda denge sağlamalı” dedi.

“Bir kerede çok fazla satarlarsa, fiyatı düşürme riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Bunu Lazio, FC Porto, Santos FC ve Manchester City satışlarında açıkça görebiliyoruz.”

futbol taraftarları

Bazı hayran grupları da istismar konusunda endişeli.

Yönetim Kurulu Başkanı Sue Watson, “Kripto piyasası hakkındaki bilgim en azından kabataslak – ve muhtemelen kripto piyasasında tüccar olmayan çok sayıda sıradan futbol taraftarının temsilcisiyim.” West Ham United Supporters Trust, BBC News’in Tech Tent podcast’ine söyledi.

“Düzenlenmiyor, güvenli değil ve taraftarları için koruma kulüplerinin neler olduğunu sorguluyorum.”

Socios uygulaması, diğer kripto pazarları gibi organize edilmiş, fiyat dalgalanmalarının görüntülendiği ve göze çarpan satın alma ve satma düğmelerine sahip kulüp token bilgilerine sahiptir.

Ancak Socios’tan Max Rabinovitch, sistemin tokenleri takas etmek yerine elinde tutan hayranları ödüllendirmek için tasarlandığını söyledi.

anlamlı avantajlar

“Dijital mağazada kalıcı %5 indirimler, bilet kazanma olanakları” gibi teklifler, hayranlar için jetonlarını satarak “beş veya on dolar” kazanmaktan daha önemliydi, dedi.

Bay Rabinovitch, “Ticaretten elde edilecek hiçbir değer yok” dedi.

“Bir takım için sadakat puanları toplamak istiyorsanız, takıma oy vermek istiyorsanız, kullanmak için her zaman o jetona sahipsiniz.

“Bütün mesele onu satın almak ve elinde tutmak.”

Token sahiplerine sunulan avantajlar kulüpler tarafından belirlenir.

Ancak Bay Rabinovitch, kulüplerin “oyuncular çıkarken stadyumda hangi şarkıyı çalmalıyız” gibi küçük konularda oy vermekten daha anlamlı ikramiyeler sunmasını istediğini söyledi.

Dijital animasyonlar

Kulüplerin kripto ürünlerine girmesinin bir başka yolu da NFT’ler veya Değiştirilemez Jetonlardır.

Manchester City, Rangers ve Juventus’un tümü resmi NFT’ler yayınladı ve bazıları, mülkiyeti temsil eden yerleşik koda sahip bu benzersiz dijital görüntülere ve videolara on binlerce dolar harcadı.

Milyoner NFT koleksiyoncusu Mike Bousis, bunlardan beşi için yaklaşık 40.000 dolar harcadığını söyledi.

Bay Bousis, “Manchester City NFT’lerinin yayınlandığını gördüğümde buna sahip olmak zorundaydım” dedi.

“Man City’yi her zaman sevdim – takımı, flaşlarını ve pizzazz’larını sevdim – ve satın almanın ve sahip olmanın harika bir şey olduğunu düşündüm.

“Benim, benim, istediğim her yerde sergileyebilirim – ve bu bir sanat eseri.”

ABD’deki Ulusal Basketbol Birliği (NBA), basketbol oyunlarının video kliplerini sunan NFT’leri satan ilk spor organizasyonlarından biriydi.

Ancak Protos araştırması, bu TopShot NFT’lerin değerinin 2021’in başından bu yana %90 düştüğünü gösteriyor.

Sorare gibi şirketler de NFT olarak toplanabilir ve oynanabilir futbolcu kartları sunuyor.

Protos verilerine göre, Nisan 2019’da piyasaya sürüldüklerinden bu yana hayranlar tarafından harcanan 142 milyon dolar ile bunların popülaritesi artıyor.

Ve satış fiyatları tüm yıl boyunca sabit kaldı.

Ancak futbol yazarı Martin Calladine, taraftarların NFT’lere ve taraftar jetonlarına yatırım yapma konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

‘Para kazanmak’

“Kripto para birimiyle ilgili olan şey, düzenlenmemiş olmasıdır” dedi.

“Futbolda yasal denetimi olmayan tek ürün bu.

“Bunu satın almayın çünkü bunun para kazanmanın bir yolu olabileceğini hissediyorsunuz.

“Bazı insanlar bundan çok para kazanacaklar – ama neredeyse kesinlikle sokaktaki ortalama bir futbol taraftarı olmayacak.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu