Bilim

Elon Musk’ın Dev Uzay Aracı Starship’in Seyahati Ertelendi!

Federal Havacılık Yönetimi FAA, bu hafta, Starship‘in birinci yörünge uçuşu için SpaceX’e fırlatma lisansı vermeden evvel kıymetli bir çevresel inceleme üzerinde çalışmak için ek vakte gereksinimi olacağını söyledi.

Ajanstan yapılan bir duyuruda, “Gönderilen yorumların yüksek hacmi nedeniyle, danışmanlık taraflarıyla görüşmeler ve istişare çalışmaları yapılacağından ötürü, FAA programda bir güncelleme yaptı” deniyor. FAA, Harika Heavy roketi ile uzaya gönderilecek olan Starship için fırlatma müsaadesini 31 Aralık için vermişti. Bu durumda, bir değişiklik olmazsa, bu tarih 28 Şubat 2022’ye ertelendi.

SpaceX, Starship üst basamağının birkaç test uçuşunu daha evvel gerçekleştirmişti, lakin Harika Heavy roketi şimdi hiç denenmedi. Bu ikili, Musk’ın astronotları Ay’a ve Mars’a götürüp getirmek için kullanmayı planladığı uzay aracını oluşturuyor.  

  • SpaceX’in Starship’i Tam Olarak Nedir?

SpaceX erteleme hakkında sorulan sorulara rastgele bir yorum yapmadı.

Musk başlangıçta insanları 2024’te Mars’a indirmeyi hedeflediğini söylüyordu, hatta bu niyetini 2020 aralık ayında tekrar açıklamış lakin tarihi 2026 olarak revize etmişti. Starship’in kullandığı yeni jenerasyon Raptor motorlarının üretiminde kimi meseleler çıkmış olması nedeniyle bu tarihin tekrar değişme mümkünlüğü da bulunuyor. Bu yılın başlarında Musk, Starship yakında yola çıkmazsa iflas riski ile karşılaşabileceğini de söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu