BilimTeknoloji

Atık Covid-19 maskelerine yeni tahlil: Lityum iyon pillere dönüştürülecek

Covid-19 pandemisi sebebiyle dünyada milyonlarca maske atığı oluşmaya devam ediyor. 2020 yılında gerçekleştirilen bir çalışmaya nazaran her ay 129 milyara yakın yüz maskesinin kullanıldığı tespit edilirken, bilim insanları bu maskeleri değerlendirmenin bir yolunu bulmuş olabilir.

Maskelerden piller üretilecek 

Atık maskelerden düşük maliyetli, esnek ve verimli piller üretmek için yeni bir sistem geliştiren bilim insanları, temizlenen maskeleri grafenden yapılmış bir mürekkebe batırdıktan sonra 140 derecede ısıtarak pilin elektrokları olarak çalışan iletken peletler oluşturmayı başardılar.

Bununla birlikte şaşırtan bir biçimde 99,7 Wh/kg bir güç yoğunluğuna ulaşan araştırma grubu, en son yapılan çalışmalarda elektrotlara bir kalsiyum-kobalt oksit perovskitin nanoparçacıklarını ekleyerek güç yoğunluğunu 208 Wh/kg‘a kadar çıkarmayı başardı. 

Ulaşılan bedelin 100 ile 265 Wh/kg ortasında değişen bir güç yoğunluğuna sahip lityum iyon pillere oldukça yaklaştığını söyleyebiliriz. 1500 döngüden sonra kapasitesinin yüzde 82’sini koruduğu sav edilen ve 0,54 V’a kadar bir voltajda 10 saatten fazla güç sağlayabilen bu piller, düşük maliyetleri sebebiyle büyük bir kullanım oranına ulaşabilir. 

Araştırma takımı, yeni sistem ile geliştirilen pillerin ince ve esnek hale getirilebileceğini, hatta gerekirse tek kullanımlık olarak değerlendirilebileceğini söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Atık Covid-19 maskeleri Lityum iyon pillere dönüştürülecek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu