Bilim

James Webb Uzay Teleskobu Amacına Ulaştı! Pekala Bundan Sonra Ne Olacak?

İnsanlığın şu ana kadarki en büyük mühendislik başarısı olarak tanımlanan James Webb Uzay Teleskobu, gezegenimizin yaklaşık yarım milyon mil gerisindeki maksadına ulaştı. 20 yıllık geliştirme, 10 milyar dolarlık harcama ve uzayda kusursuz yüksek teknoloji origamisiyle geçen 14 günden sonra, James Webb Uzay Teleskobu (JWST) artık büsbütün yerine yerleşti.

JWST’nin Ariane 5 roketiyle, katlanmış halde Noel Günü Fransız Guyanası’ndaki Guyana Uzay Merkezi’nden muvaffakiyetle fırlatılmasının akabinde, mühendisler 50 hareketli parçayı ve 178 özgür bırakma piminin uzaktan denetim çalışmalarına başladı. Webb’in gereken sisteme girmesi ve çalışır hale gelmesi için her şeyin sırayla ve gerçek bir halde gerçekleşmesi gerekiyordu. Ve bu süreçler nihayet muvaffakiyetle tamamlandı.

24 Ocak Pazartesi günü, 30 günlük uzay seyahatinin akabinde Webb son varış noktasına vardı. Bir bilim düşü olarak tanımlanabilecek proje şimdi tam olarak gerçekleşmemiş olsa da, bundan sonraki her adımın bu duşa biraz daha yaklaştıracağı söylenebilir.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Webb, şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en gelişmiş uzay gözlemevi. Hubble’dan yaklaşık 100 kat daha güçlü olan Webb, 70 metrelik bir tenis kortu büyüklüğünde. Devasa altı buçuk metrelik birincil aynası (Hubble’ın birincil aynası yaklaşık iki buçuk metre boyunda) muhteşem güçlü berilyumdan yapıldı ve 18 altıgen kesimden oluşuyor.

Her bir kısım, kızılötesi ışığı yansıtmak için harika olan altınla kaplı. Webb ve Hubble ortasındaki en büyük fark da bu. Kozmosa görünür ve morötesi ışıkla bakan Hubble’ın bilakis Webb, eski, uzun kızılötesi ışığı yakalayacak. Bu, daha büyük aynasıyla birleştiğinde, astronomların daha evvel yapamadığı kadar vakitte geriye bakabileceği manasına geliyor.

O Bir “Zaman Makinesi”

Tüm teleskoplar bir vakit makinesi olarak yorumlanabilir. Gördüğünüz her bir yıldızdan gelen ışık aslında eskidir ve buraya ulaşmak için çok uzaklardan geliyor. Güneşin ışığının bile gezegenimize ulaşması 8 dakika 20 saniye sürüyor. Gece gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius, 8,6 ışık yılı uzaklıkta. Bu, ışığının gözünüze ulaşmak için saniyede yaklaşık 300.000 kilometre süratle 8,6 yıl yol aldığı manasına geliyor.

Webb’in algılayacağı her foton aslında eski ışıktır, lakin kızılötesi bir teleskop olduğu için en eski, en uzaklardan gelen ışığı algılayacaktır. Kızılötesi ışık, dalga uzunlukları görünür ışıktan daha uzun olan elektromanyetik radyasyondur, bu nedenle insan gözüyle algılanamaz.

13.8 milyar yıl evvel, birinci yıldızlar ve galaksilerin oluştuğu Büyük Patlama’dan çabucak sonra yayılan kozmostaki en eski ışık, Cihan’ın genişlemesiyle gerildi. Bu nedenle koyu kırmızı renktedir. Hatta o kadar kırmızı ki, görünür ışık spektrumundan büsbütün ve kızılötesi spektruma düşüyor.

Webb, Büyük Patlama’dan birkaç yüz milyon yıl sonra bu birinci yıldızları ve galaksileri inceleyebilecek ve bu da şimdiye kadar diğer hiçbir teleskobun yapamadığı bir şey. Webb’in kuruluş emeli da tam olarak buydu.

Webb teleskobunun şu anda bulunduğu pozisyonu siz de takip edebilirsiniz. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük ve loş olmasına karşın şu anda Orion Jenerasyonu’nun biraz doğusunda, Monoceros takımyıldızında bulunuyor. Webb her vakit gezegenimizin gece tarafında olacak, böylelikle her vakit derin uzayı net bir formda görebilecek.

Webb, Dünya’dan ikinci Lagrange noktası (L2) olarak bilinen noktaya konumlanıyor. Bu nokta, Dünya’ya nazaran uzayda çok kıymetli bir pozisyon.

İsmini İtalyan bir matematikçiden alan L2, Dünya’nın Güneş’ten uzak tarafında, Dünya’nın Ay’a olan arasının yaklaşık dört katı aralıkta olan, Dünya ve Güneş’in yerçekiminin birleşerek nispeten sabit bir pozisyon oluşturduğu yer bir yerçekimi istikrarı noktası.

Bu nokta, Webb’in Güneş, Dünya ve Ay’ı her vakit ardında tutabileceği, güneş panellerini geriye hakikat çevirebileceği ve bu sırada güçlü aynasının beş tenis kortu büyüklüğündeki güneş kalkanı paneliyle güneş ışığından korunabileceği bir pozisyon. L2 birebir vakitte kolay bağlantı kurabileceğimiz kadar Dünya’ya yakın olduğu için hayli avantajlı bir nokta.

Arianespace/NASA/ESA

Webb, Dünya yörüngesinde dönerek uzaya bakan, Hubble dahil olmak üzere birçok uzay teleskopundan epey farklı. Hubble, fırlatılmasından birkaç yıl sonra, 1993 yılında Uzay Mekiği astronotları tarafından optik bir anormallik için düzeltilirken, Webb bir şeyler aykırı giderse düzeltmek için çok uzakta konumlanıyor.

Lakin, Webb orada tek başına olmayacak: Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia 3D yıldız haritacısı şu anda L2 yörüngesinde ve Roma Uzay Teleskobu da 2027 yılında onlara katılacak.

Gözlemevinin mekanik açılımı tamamlandıktan sonra mühendisler aynaları hizalamaya başladılar. 18 birincil ayna modülünün her birini ve ikincil aynayı fırlatma tertibinden çıkartarak, Webb’in birincil aynasının genel halini ayarlamak için her bir ayna kesiminin eğriliğini ayarladılar.

NASA, Webb’in birincil aynasını oluşturmak için 18 altıgen altın kaplı berilyum segmentini hizalamanın 24 Nisan’a kadar sürebileceğini söylüyor.

NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Webb Operasyonları Proje Bilimcisi Jane Rigby, Ocak ayında düzenlediği basın toplantısında, “Bu teleskop kutusundan hazır olarak çıkmıyor ve birinci manzaralar berbat olacak – bulanık olacak” demişti. Mühendislerin, temel olarak, tek bir teleskopik imajda birleştirilmesi gereken 18 manzara üzerinde çalışması gerekecek.

Titiz bir çalışma olacak. Rigby, “Aynaları milimetrelerle kapatarak başlıyoruz ve onları bir Coronavirüs’ün boyutundan daha küçük bir alana – 10’larca nanometreye – hizalanacak halde ilerletiyoruz” dedi ve ekledi: “Bu, vakit alan çok titiz bir süreç.

Tahminen Mart ayının ortalarında bu süreç sona erdiğinde mühendislerin Webb’i düzgün bir halde hizalamak ve teleskopu odaklamak için kimi parlak yıldızlara yönlendirmesi yaklaşık iki ay sürecek. Akabinde Webb’in dört ana bilim aleti -370 Fahrenheit/-223 santigrat dereceye kadar soğudukça test edilecek ve devreye alınacak.

NASA, Webb’den birinci gösterişli fotoğrafları, şu anki vakit çizelgelerine nazaran Mayıs ayı sonlarında gerçekleşecek devreye alma sona erdikten sonra, fırlatılmasından yaklaşık beş ay sonrasına kadar gelmesinin beklenmediğini belirtiyor.

Rigby, “Dünyanın gördüğü birinci imgelerin bu 10 milyar dolarlık teleskoba hakkını verdiğinden emin olmak istiyoruz” diyor. Bu etkileyici imgelerin tam olarak neye benzeyeceği konusunda yorum yapmamış olsa da, Webb’in Atbaşı Bulutsusu ve Yaratılış Sütunları üzere klasik Hubble imajları üzerindeki derin kızılötesi kaplamalarını görmeyi umabiliriz. Bu da, özetlemek gerekirse Mayıs sonu ya da Haziran başlarında gerçek olacak üzere görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu