BilimTeknoloji

Bir zamanın sonu: Volkswagen Passat sedanın Avrupa için üretimi sona erdi

Türkiye’de oldukça tanınan bir model olan Volkswagen Passat sedan ile ilgili beklenen haber geldi. Autocar, Passat sedanın Avrupa’daki üretimi ve satışının sona erdiğini duyurdu. Uzun tavanlı Passat Variant ise bir kuşak daha görecek.

Hatırlanacak olursa Volkswagen Passat’ın Avrupa’da sonlandırılacağı haberleri 2020’de ortaya çıkmıştı. O periyot Passat sedanın 2023 yılında bitirileceği konuşuluyordu fakat Alman üretici bu süreci hızlandırma kararı almış. Bu kararın ardındaki sebepler Passat Variant’ın daha çok satması ve Arteon’un gelişi olarak sıralanıyor.

Volkswagen Passat, 1973 yılından bu yana sedan ve station wagon gövde tipleriyle satılıyor ama artık durum değişti. Şirketin kendi meskeni Almanya’daki web sitesine baktığımızda modeller ortasında Passat’ı göremiyoruz. Örneğin Fransa’da hala satışta görünüyor fakat yalnızca stoktaki araçların kaldığı not düşülmüş.

Passat sedanın sonlandırılmasında “Aero-B” ismiyle geliştirilen elektrikli sedanın da tesiri olabilir. Çünkü araç ortaya çıktığından beri elektrikli Passat olarak anılıyor. Alman üreticinin ID serisindeki öbür modeller üzere MEB platformu üzerine inşa edilecek modelin tıpkı Passat üzere sedan ve station wagon versiyonlara sahip olması bekleniyor.

Türkiye’yi etkileyecek mi?

Volkswagen Passat’ın Türkiye’deki durumuyla alakalı yeni bir açıklama yok. Ancak 2020’de çıkan haberlerden sonra Doğuş Otomotiv İdare Şurası Lideri Ali Bilaloğlu hususla ilgili şu açıklamada bulunmuştu:

“Dünyada, Almanya dahil, Türkiye’den daha fazla Passat sedan satılan bir ülke yok. VW, 2024-2025’e kadar Türkiye için Passat sedanın üretim garantisini verdi. Sedan modeller Avrupa genelinde kurumlar tarafından tercih edilirken, ferdi satışlar ise SUV ve stationwagon karoserlere kayıyor. Pazardaki bu değişim yavaş yavaş Türkiye’ye de geliyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu