BilimTeknoloji

Elektrikli Skoda Enyaq Coupe iV, 295 beygirlik RS versiyonuyla tanıtıldı

Skoda bugün elektrikli SUV modeli Enyaq iV’nin coupe-SUV olarak isimlendirilen gövde tipine sahip versiyonu yeni 2022 Skoda Enyaq Coupe iV modelini görücüye çıkardı. Enyaq Coupe iV, başkalarına nazaran çok daha sportif görünen RS versiyonuyla birlikte geldi.

Skoda Enyaq Coupe iV özellikleriyle neler sunuyor?

Volkswagen Kümesi’nin MEB platformu üzerine inşa edilen yeni Skoda Enyaq Coupe iV, dört farklı veriyonla tüketiciye sunulacak. Kelam konusu model, tavan sınırı sayesinde standart SUV’a nazaran daha aerodinamik gövdeye sahip. Aracın hava sürtünme katsayısı 0.234 Cd, ki bu da standart modele nazaran daha uygun olduğu manasına geliyor. Bu ayrıntıya aracın daha hafif olması da katıldığında, birazdan okuyacağınız üzere daha uygun bir menzil elde edilmiş.

Giriş düzeyinde yer alan Enyaq Coupe iV 60 arkadan itişli bir model olmakla birlikte 177 beygirlik motor ve 58 kWsa net kapasiteli bataryaya sahip. Enyaq Coupe iV 80’de ise motor gücü 201 beygire, net batarya kapasitesi de 77 kWsa’e çıkıyor. Böylelikle model WLTP’ye nazaran tek şarjla 545 kilometre menzil sunuyor. Batarya 36 dakikalık şarjla yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa ulaşıyor.

Birebir versiyon (iV 80) standart SUV formunda 531 kilometre menzile sahip. Bu noktada yeni gövde tipiyle 14 kilometre güzelleşme kaydedildiğini görüyoruz.

Enyaq Coupe iV 80x ve Enyaq Coupe iV RS modelleri ise dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip. Bunlardan birincisindeki motorlar toplamda 265 beygir güç üretiyor. Ailenin en güçlü ve sportif üyesi olan RS versiyon ise 295 beygir güç ve 460 Nm tork bedellerine sahip. Bu da aracın 0-100 km/s hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlamasını sağlıyor. Azami sürat ise 180 km/s ile sonlu.

İç ve dış tasarım

Skoda Enyaq Coupe iV RS versiyonu başkalarına nazaran önde 15 mm, geride 10 mm olacak halde daha alçak. Ayrıyeten kendine has gövde rengi de son derece dikkat cazibeli. Kelam konusu modelde aerodinamik formda optimize edilmiş 20 inç jantlar standart, 21 inç jantlar ise opsiyonel. Öndeki aydınlatılmış panjurun çerçevesi, yan aynalar, camların kenarları ve art difüzör parlak siyah renkte. Ayrıyeten difüzördeki uzunluktan boya uzanan reflektör de başka versiyonlara nazaran farklı.

2022 Skoda Enyaq Coupe iV’nin tüm versiyonlarında tam uzunluk panoramik cam tavan bulunuyor. Olağan tavana nazaran daha ince olan bu ayrıntı, coupe tasarım nedeniyle azalan art baş aralığına biraz olsun katkı sağlamış. İç yerde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılmış. Ayrıyeten RS versiyonda daha sportif koltuklar görmekteyiz. Bunun yanı sıra konsolda yer yer karbon fiber görünümlü ayrıntılar da göze çarpıyor.

Tüm modellerde 5.3 inç dijital gösterge paneli ve 13 inç merkez multimedya ekranı bulunuyor. Ayrıyeten geride 570 litre bagaj hacmi sunuluyor. Standart SUV versiyonda bu alan 585 litre idi. 2022 Skoda Enyaq Coupe iV’nin satışına önümüzdek ay başlanacak. Fiyatı ise şimdi muhakkak değil.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Yeni Skoda Enyaq Coupe iV, 295 beygirlik RS versiyonuyla geldi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu