Teknoloji

Apple’ın VR kulaklığının adaptöründen birinci bilgi geldi

Apple’ın bu yıl AR/VR kulaklık dalına adım atacağına yönelik söylentileri güçlendiren bir bilgi ortaya çıktı. Daha evvel Apple analisti Ming-Chi Kuo, sanal gerçeklik aygıtının çift işlemciyle donatıldığını ve neredeyse bir Mac kadar yüksek performanslı olacağını söylemişti. Ayrıyeten kulaklığın 2022’nin son çeyreğinde tanıtılacağını ve 2023’te piyasaya çıkacağını sav etmişti.

Aygıt 14 inç MacBook Pro ile birebir adaptörü kullanacak

Ming-Chi Kuo, yeni açıklamasında Apple’ın VR kulaklığının 14 inç MacBook Pro ile tıpkı 96W Type-C güç adaptörü kullanacağını söyledi. Bunun yanı sıra aygıtın her biri TSMC tarafından üretilen biri 5nm, oburu 4nm olmak üzere iki farklı işlemciye sahip olacağını da yineledi.

Kuo’nun açıklamasına nazaran bu işlemcilerden bir tanesi, Apple’ın M1 çipiyle tıpkı performansta çalışacak. Öteki ise kulaklık üzerindeki sensörleri yönetmekten sorumlu olacak. Tekrar kaynağa nazaran Apple’ın VR/AR aygıtı süreç gücü açısından rakiplerine kıyasla çok daha performanslı olacak.

Apple VR aygıtı hakkında bilinenler

Argümanlara nazaran aygıtın toplam yükü batarya hariç 150 gram civarında olacak. Ek olarak bir çift 4K çözünürlüklü mikro OLED ekrana sürece performansında Apple M1 ile birebir düzeyde bir çipe sahip olacağı sav ediliyor. Aygıttaki birçok sensör çeşidi, kullanıcının etrafını ve beden hareketlerini algılayacak formda tasarlandığı da söyleniyor.

Gelelim fiyat konusuna. Apple’ın birinci sanal gerçeklik gözlüğünün pek ucuz olması beklenmiyor. Aygıtın 1000 dolar ile 3000 dolar ortasında değişmesi beklenen bir fiyatla geleceği kestirimler ortasında. Pekala sizler bu aygıt ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu