Mobil

Türkiye’nin birinci Dolby Atmos dayanaklı Uzamsal Ses albümü yayınlandı

Ünlü müzikçi, oyuncu ve direktör Mahsun Kırmızıgül, 16 yıl ortadan sonra çıkardığı yeni albümü ile uzun bir mühlet sonra tekrardan hayranları karşısına çıktı. Sanatkarın son çalışması olan Beğenilen Geldin isimli albümü, Apple Music‘in sunduğu Dolby Atmos takviyeli uzamsal ses teknolojisiyle yayınlandı.

Mahsun Kırmızıgül’den Uzamsal Ses dayanaklı albüm: Güzel Geldin

Mahsun Kırmızıgül imzalı Güzel Geldin albümü, farklı müzik cinslerini ve Anadolu ezgilerini senfoniyle harmanlayarak karşımıza çıkardı. Çalışmaları 3 yıldır süren albümde 6 farklı stüdyoda, 5 aranjör vazife aldı. Türkiye’nin birinci Dolby Atmos dayanaklı Uzamsal Ses albümünü Apple Music’te yayınlayan Kırmızıgül, bahse ait şu açıklamalarda bulundu:

“Ben daima sürdürülebilir muvaffakiyetlerin takipçisi, yeniliklerin  hep habercisi oldum. Ve tekrar bu projede Türkiye’nin ilk Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses albümünü, Apple Music’te paylaştık.

Uzamsal sesin ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Ben daha evvel uzamsal ses tecrübesini sinemalarımda uygulamıştım. Lakin müzik albümünde uygulanan uzamsal ses çok farklı. Yakın bir gelecekte, insanlık uzamsal sese sahip olan albümler dinleyecek. Stereo yakın bir gelecekte çok eski bir dinleme sistemi olarak kalacak.

Dinleyici uzamsal sesi dinlerken, müziklerin çok daha geniş, çok daha kaliteli geldiğini anında hissedecek. Çalgıların, ritimlerin 360 derece döndüğü bir dünyanın içinde olduğunu anlayacaklar. “

Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses teknolojisi, Apple Music platformu sayesinde kullanıcılara etkileyici bir ses tecrübesi sunuyor. Dinleyicilere çok boyutlu sesler ve epey net bir işitsel tecrübe sunan bu müzik teknolojisi, Apple Music abonelerine 90 milyondan fazla şarkıyı, Kayıpsız (Lossless) Ses formatında dinleme talihi sunuyor ve bunun için ekstra bir fiyat talep etmiyor.

Dolby Atmos destekli Uzamsal Ses teknolojisi sunan aygıtlar

Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses teknolojisi, aşağıdaki aygıtlarla dinlendiğinde otomatik olarak Dolby Atmos biçiminde çalar:

• Uzamsal sesin açık olduğu AirPods Pro, AirPods Max, AirPods (3. nesil) yahut Beats Fit Pro. Kontrol Merkezi’ne gidin, ses düğmesini basılı tutun, akabinde Uzamsal Ses’e dokunun.
• AirPods
• BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Beats Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro, Beats Solo Pro yahut Beats Studio Buds
• iPhone XS yahut sonraki modeller (iPhone SE hariç), iPad Pro 12,9 inç (3. kuşak yahut sonraki modeller), iPad Pro 11 inç yahut iPad Air’de (4. nesil) bulunan yerleşik hoparlörler

Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses teknolojisini kullanmak için Apple Music platformunu kullanmanız gerektiğini tekrardan hatırlatmakta yarar var. Şayet şimdi platforma abone olmadıysanız, rastgele bir müziği Shazam ile arattığınızda, 5 ay boyunca fiyatsız Apple Music aboneliği alabileceğinizi belirtelim. Bu kampanya, 31 Ocak tarihine kadar geçerli olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu