BilimTeknoloji

Kripto para dünyasında yeni hücum: Ziyan yüz milyonlarca dolar

Gün geçmiyor ki kripto para dünyasında yeni bir hücum haberi duymayalım. Biz duymaktan bıktık fakat saldırganlar çalmaktan bıkmadı. Daha yeni yılın birinci aylarında kripto para platformlarına yapılan ataklar yarım milyar dolara yaklaştı. 

Wormhole platformuna akın

Akının konusu yeniden bir köprü platformu. Birden fazla blok zinciri ortasında kripto para transferine müsaade veren köprü platformları gereğince korunamadığı için saldırganlar daima bu cepheye ağırlaşıyor. Ayrıyeten soygunun ebadı da büyük oluyor. 

Wormhole köprüsüne yapılan bir hücum sonucunda 250 milyon dolar bedelinde 80000 ETH varlığı çalındı. Paradigm güvenlik araştırmacılarının fark ettiği bu devasa para transferi sonrasında Wormhole grubu harekete geçti ve saldırgana 10 milyon dolarlık bir ödül teklif etti. Öbür taraftan Solana ağına eklenmiş 40 bin ETH kıymetsiz hale geldiği de belirtiliyor. Yani 375 milyon dolarlık bir kayıp kelam konusu. 

Wormhole köprü hizmetleri askıya alınmış durumda ve açığın nereden kaynaklandığı inceleniyor. DeFi tarihinde ikinci en büyük hücumun gerçekleştiği bildirildi. Başka taraftan Ethereum kurucusu Vitalik Butterin’in bilhassa karşı ağlardaki varlıkların korunamaması riski nedeniyle köprü platformlarını eleştirmesindeki haklılığı bir kez daha ortaya çıkmış oldu. 
 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Wormhole platformu taarruza uğradı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu