BilimTeknoloji

Türkiye’de 3. doz aşı zaruriliği için birinci adım TFF’den

Türkiye’de kalabalık etkinliklere girişte iki doz aşı zaruriliği yahut PCR testi sonucu gerekiyor. İki doz aşının Omicron varyantına karşı tesirli olmadığı tarafındaki çalışmaların arından 3. doz için bekleme müddeti 6 aydan 3 aya düşürülmüştü. Artık de 3. doz zorunluluğunu başlatan birinci adım atıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) maçlara girişte hatırlatma dozu koşulunun getirildiğini açıkladı. Son aşısının üzerinden 6 ay geçen taraftarlar, ikinci devredeki maçlara katılamayacak. Bu hafta liglerde ikinci dönem başlıyor.

Tribünlerde tam kapasiteye geçilmesinin akabinde aşısız bireylerin PCR testi ile giriş imkanı sona ermişti. Aşı kuralını yerine getirmeyen taraftarlar negatif sonuçlu PCR testini ibraz etse dahi maçlara katılamayacak.

TFF’den yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

Tüm dünyada, bilhassa de Avrupa’da Covid-19 olay sayılarını süratle yükselten Omikron varyantı ülkemizde de tesirli olmaya başlamıştır.

Sıhhat Bakanlığımızın, şahsen Sayın Bakanımızın tabirleri ile önümüzdeki günlere dair beklentisi hadise sayılarının süratle artacağı tarafındadır. O nedenle aşılanma ve uygun takvimle dayanak dozlarının (3 yahut 4. dozlar) yapılması daha büyük kıymet taşımaktadır.

Bilindiği üzere müsabakalara seyirci olarak yalnızca aşı takvimini (T.C. Sıhhat Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan iki doz aşı olmak ya da Covid-19 hastalığını geçirmiş olup, T.C. Sıhhat Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan bir doz aşı olmak) tamamlamış olan bireyler yahut Covid-19 hastalığını geçirip üzerinden 180 gün geçmemiş olan bireyler iştirak sağlayabilmektedir.

Aşı takviminin tamamlanmasını takip eden 180 günü doldurmuş olan şahısların kombine yahut bilet almak sureti ile müsabakalara girebilmesi için hatırlatma aşılarını olmaları gerekmektedir. 180 günlük süreyi tamamlamış olmasına karşın hatırlatma aşılarını olmayanların karşılaşmalara katılmaları mümkün olmayacaktır. 3. aşılarını yahut daha sonraki aşılarını yaptırmış olan şahıslar için 14 günlük bağışıklık müddeti aranmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu