BilimTeknoloji

Otomotiv kesimi ÖTV düzenlemesini olumlu karşıladı

Hudutlu sayıdaki arabanın fiyatlarına %3 ila %11 ortası indirim olarak yansıyacak yeni ÖTV güncellemesiyle ilgili kesim yetkililerinden yorumlar gelmeye başladı.

OYDER Lideri Turgay Mersin, ÖTV’de matrah düzenlemesini olumlu karşıladıklarını belirterek, “Zaten beklediğimiz bir düzenlemeydi. Yüzde 50 ile 80 ortasını dilimlendirelim diye bir teklifte bulunmuştuk. Olumlu karşılıyoruz ve teşekkür ediyoruz Hazine ve Maliye Bakanlığına ve yetkililere.” dedi.

Düzenlemenin fiyatlara indirim olarak yansıyacağını aktaran Mersin, “B segmenti ve kısmen C segmentinde, yüzde 3 ile yüzde 11 ortasında bir fiyat indirimi yansıyor. Natürel ki yerli üretim olan arabaları daha çok etkiliyor. Ancak şunu da söylemek lazım, beklentimizin kısmen altında oldu ÖTV matrah düzenlemesi. Fakat her şeye karşın teşekkür ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

“ÖTV tarifesinde yeni matrah kümeleri açılması önemli”

Turgay Mersin, 1600 cc’yi geçmeyen binek arabalar için uygulanmakta olan ÖTV tarifesinde yeni matrah kümeleri açılmasının da değerli olduğuna dikkati çekti.

ÖTV matrahına yüzde 50 ile 80 ortasına dilimlerin konulmasının bölüme olumlu istikamette yansıyacağını belirten Mersin, “Çünkü daha evvel bir araç yüzde 50’den yüzde 80’e çıktığında bir aracı 70 bin lira etkiliyordu. Artık artık 15-20 bin lira ortasında etkileyecek. Hasebiyle ikinci el piyasadaki yükselmeleri ve spekülatif hareketleri ve stoku alıp bekletme hareketlerini önleyecektir diye düşünüyoruz. Bayilerden araç topluyorlardı beşerler, bir müddet bekletince fiyat artışı oluyordu doğal olarak. Aslında artırım yapılmamasına karşın fiyat artış oluyordu. Artık onu önlemiş oluyoruz. Neden? Zira beşerler 10, 15 bin lira artacak diye aracı alıp 2-3 ay bekletmek istemez. Zira zati alternatif maliyeti onu kurtarmaz.” diye konuştu.

OYDER Lideri Mersin, ÖTV matrah güncellemesinin vaktinin da epey yerinde olduğuna dikkati çekerek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Düzenlemenin zamanlamasını yanlışsız buluyorum, tam vaktinde yapıldı. Zira insanları beklenti içine sokmuştu ÖTV matrahı güncellemesi. Bence çok gerçek vakitte yaptılar. Beklentileri ortadan kaldırdı. Piyasayı hareketlendirecektir. Hepimiz malum biliyoruz, 21-22 Aralık’tan sonra kesim önemli bir sakinliği girmişti. Bu kesimi yeniden hareketlendirecektir.”

2022 ÖTV düzenlemesiyle ne değişti?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile binek arabalarda motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen binek arabalar için uygulanmakta olan ÖTV tarifesi yeni matrah kümeleri açılmak ve yeni oranlar belirlenmek suretiyle tekrar oluşturuldu. Böylelikle, yüzde 45 ÖTV oranı için temel alınan matrah eşiği 92 bin liradan 120 bin liraya çıkarılırken, yüzde 50 ile yüzde 80 ÖTV oranı ortasına iki matrah kümesi daha açıldı.

Matrahı 150 bin lirayı aşıp, 175 bin lirayı aşmayanların ÖTV oranı yüzde 80 yerine yüzde 60 , matrahı 175 bin lirayı aşıp, 200 bin lirayı aşmayanların ÖTV oranı yüzde 80 yerine yüzde 70 oranında vergilendirilecek.

Arabalarda yüzde 80 ÖTV oranı için temel alınan matrah eşiği de 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

Öteki taraftan, 1800 cc’yi geçmeyen hibrit motorlu araçlarda yüzde 45 ÖTV oranı için temel alınan ÖTV matrah eşiği 114 bin liradan 130 bin liraya, 50 ÖTV oranı için temel alınan matrah eşiği 170 bin liradan 210 bin liraya yükseltildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu