BilimTeknoloji

2021 yılının ‘yükselen’ 10 teknolojisi aşikâr oldu

Dünya Ekonomik Forumu ve Scientific American mecmuası 2021’in en değerli teknolojilerini seçti. 2021 teknoloji haberleri ile sıkça gündeme getirdiğimiz kimi teknolojilerle birlikte sıhhat, etraf, iklim, besin üzere kritik hususlar ön plana alınarak tercih yapıldı.

2021’in yükselen 10 teknolojisi sıralamasında birinci sırada “dekarbonizasyon teknolojileri” yer aldı. Dekarbonizasyon teknolojileri denince akla yenilenebilir güçler, net sıfır emisyonuna sahip klimalar, düşük karbon emisyonlu çimentolar ve etsiz protein üretimi teknolojileri geliyor. Dünya nüfusundaki artışın tesiriyle dünyadaki karbon ayak izimizin sıfırlanmasına yönelik teknolojileri dekarbobinasyon teknolojileri altında toplayabiliriz.

İkinci sırada “kendi kendine gübrelenen bitkiler” üçüncü sırada ise “hastalık teşhis eden nefes sensörleri” yer alıyor.

2021’in yükselen 10 yeni teknolojisi

 1. Dekarbonizasyon Teknolojileri:
  Net sıfır emisyonlu klimalar, düşük karbon emisyonlu çimento, yenilenebilir güç kaynakları ve etsiz protein üretimi “dekarbonizayon teknolojileri” içinde yer alıyor.

 2. Kendi Kendine Gübrelenen Bitkiler:
  Dünü nüfusu artıkça insanların besin kaynakları azalıyor. Besin talebinin arz ölçüsünün önüne geçeceği düşünülüyor. Hayvan gübresine gereksinim duymadan kendi kendine gübrelenen bitkiler geleceğin kurtarıcısı olabilir.

  Yeni mühendislik yaklaşımlarıyla, bitki kökleri ile tabiatta oluşan toprak bakterileri ortasındaki simbiyotik bağlantıyı taklit ederek bitkilerinin kendi gübrelerini üretmeleri sağlanıyor. Bu teknolojinin tarım başta olmak üzere besin üzere birçok bölüme katkı sağlaması bekleniyor.

 3. Hastalık Teşhis Eden Nefes Sensörleri:
  Erken basamak testleri yapılan yeni teknoloji sayesinde nefes sensörlerinden elde edilen bilgiler incelenerek kimi hastalıkların teşhis edilmesi hedefleniyor. Bu teknolojinin erken etap testlerinde Covid-19, tüberküloz ve kanseri teşhis etme potansiyeli gözlemlendi.
 4. Şahsileştirilmiş İlaç Üretimi:
  İlaç üretimindeki son gelişmeler, antidepresanlar ve antihistaminikler üzere ilaçların, şahsa özel formüllerle eczanelerde şahsa özel olarak hazırlanması imkanını ortaya çıkardı. Şahsa özel formül sayesinde ilacın aktifliği artacak.
 5. 5G sinyalleri ile Şarj Etme
  Düşük güç gerektiren aygıtlar yakında Wi-Fi ve 5G sinyalleri aracılığıyla kablosuz olarak şarj edilebilecek.
 6. Kablosuz Biyosensörler
  Diyabet ve kanser üzere kronik hastalıkların takibi için sık sık kan testi üzere meşakkatli testleriny yapılması gerekirken, giyilebilir sensörlerle bu hayati bilginin yakında daima olarak izlenebilmesi amaçlanıyor.
 7. Lokal Gereç Kullanılarak 3D Yazıcılarla Konut İnşası:
  3D yazıcılarla lokal materyal kullanılarak konutlar inşa edilebilmesi hedeflenirken, Covid-19 salgınında daha da değerli hale gelen konut problemine tahlil bulunarak, dünyada 1,6 milyar insan için yetersiz konut meselesinin üstesinden gelinebilmesi öngörülüyor. Böylelikle inşaat materyallerinin alana taşınmasında vakitten, paradan ve güçten tasarruf edilmesi amaçlanıyor.
 8. Uzay Tabanlı IoT
  Objelerin interneti (IoT) teknolojisini kullanan aygıt sayısındaki artış nedeniyle önümüzdeki yıllarda internet teknolojilerinin geliştirilmesi gerekiyor. Ayrıyeten IoT yararını görebilmek için dünyanın her yerine internet ulaştırılması büyük ehemmiyet arz ediyor. İnternet ağları, dünyanın yarısından daha azını kapsadığı için ilişkide büyük boşluklar oluşuyor. Uzay tabanlı objelerin interneti sisteminin, dünyadan birkaç yüz kilometre uzakta yörüngede dönen düşük maliyetli, düşük yüklü nano uydulardan oluşan bir ağ kullanarak bu boşlukları kapatabileceği hesaplanıyor. Bu teknolojiyle daha evvel erişilemeyen yahut bağlanması güç olan bölgelerin de internete bağlanabilmesi hedefleniyor.
 9. Sağlıklı Yaşlanma İçin Mühendislik
  Dünya Sıhhat Örgütü, 2015 ve 2050 ortasında dünya nüfusunda 60 yaşındaki kişi sayısının yüzde 12’den yüzde 22’ye yükseleceğini varsayım ediyor. Bunun sıhhat ve toplumsal ömürde büyük zorluklara sebep olması beklenirken, yaşlanmanın moleküler düzeneklerini ortaya çıkaracak teknoloji ile insanların yalnızca daha uzun değil tıpkı vakitte daha sağlıklı hayatlar sürebilmesi amaçlanıyor.
 10. Yeşil Amonyak
  Gübre üretiminde karbon ayak izinin azaltılması hedefleniyor. Bitkiler, büyümeleri ve büyük ölçülerde besin üretimi için gerekli olan azotu sağlamak için gübrelere muhtaçlık duyuyor. Dünyanın artan nüfusuna besin sağlayabilmenin tahlili olarak büyük ölçüde amonyak azotu içeren endüstriyel gübreler gösteriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu