BilimTeknoloji

Türk bilim insanları 5 kat daha yüksek kapasiteli lityum iyon pil üretti

Lityum bataryaların daha yüksek performanslı versiyonunun geliştirilmesi için İnönü Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yürütülen çalışma muvaffakiyetle sonuçlandı. Lityum pillerde farklı çeşitte karbon gereçler kullanılarak grafite nazaran tıpkı boyutlarda yaklaşık 5-6 kat daha yüksek kapasiteli iki farklı bileşik üretildi.

Türkiye’de grafen üreten Nanografi’ye AB’den büyük dayanak

1 hf. evvel eklendi

Karbon kaynaklı materyal kullanıldı

Mevzu hakkında yaklaşık bir yıldır çalışma yürütüldüğünü anlatan Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yaşar, “Yaptığımız testlerde karbon kaynaklı 2 gerecin grafite nazaran yaklaşık 5 kat üstün performans sağladığını gözlemledik. Ürettiğimiz materyalleri CR 2032 tipi pillerde denedik ve hayli yüksek kararlılıkla bir arada çok güçlü bir elektriksel iletkenlik elde ettik.” dedi.

Üretilen materyal, karbon gereçler kullanıldığı için ticari hedefle kullanılan grafit gereçli pillere nazaran daha yüksek kapasiteye sahip fakat maliyet açısından daha maliyetli. Bu nedenle yüksek pil kapasitesi muhtaçlığı olan alanlarda kullanılacak. Prof. Dr. Yaşar, maliyeti düşürmek için grafitle birlikte kombinasyonlar deneyerek üretim maliyetinin düşürülmeye çalışacağını söyledi.

Performans sonuçlarına nazaran 5-6 kat daha yüksek kapasiteli

Çalışma sonucunda yeni tıp anot elektrot materyallerini sentezlediklerini söz eden Yaşar, şunları kaydetti:

“Ticari olarak kullanılan grafit anot gerecinden kapasite olarak yaklaşık 5 kat daha uygun bir sonuç elde ettik. Grafit anot gerecinin kapasitesi yaklaşık 240 miliamper saat/gram iken bizim ürettiğimiz gereçten elde ettiğimiz sonuç yaklaşık 1200 miliamper saat/gram.”

Yapılan çalışmanın patent süreçlerinin tamamlanması için üniversitenin takviyeleriyle patent konseyinden geçti, ulusal ve milletlerarası patent için teşebbüslere başlandı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Beş kat daha yüksek kapasiteli yerli lityum iyon pil üretildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu