BilimTeknoloji

2022 Toyota Hilux GR Sport’un Avrupa versiyonu tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

Toyota Avrupa, yeni Hilux GR Sport’un örtüsünü kaldırdı. Ailenin en üst versiyonu olarak karşımıza çıkan 2022 Toyota Hilux GR Sport, standart versiyona kıyasla tasarım ve süspansiyon tarafında geliştirmeler içeriyor.

Hilux GR Sport’ta neler farklı?

Yeni Hilux GR Sport’un dizaynına baktığımızda ön tamponun elden geçirildiğini görüyoruz. Öndeki büyük panjur tam olarak altıgen biçimini almış ve üzerinde logo yerine Toyota yazısı ile GR rozetine yer verilmiş. Kenarlardaki yuvarlak sis farları da üçgen biçimli dekoratif hava girişleriyle kombine edilmiş. Alt kısımda de gövde rengi müdafaa plakası kullanılmış.

Standart Hilux’ın üst donanım düzeylerinde bulunan LED farlarla donatılan 2022 Toyota Hilux GR Sport’un profilinde all-terrain lastiklerle çevrili 17 inçlik alaşım jantlar, plastik dodikler, siyah ayna kapakları ve basamaklar dikkat çekiyor. Ayrıyeten ön kapılarda ve art kısımda de GR Sport rozeti bulunuyor.

İç yerde, kırmızı delikler ve dikişlerle süslenen, siyah deri ve sentetik süet karışımı döşemeye sahip GR Sport koltuklar fark yaratıyor. GR Sport logosu paspaslarda, start-stop düğmesinde ve ekranın karşılama grafiğinde de bulunuyor. Bunun yanında düzmece karbon fiber ayrıntılar, alüminyum spor pedallar, konsolda uzunluklu boyunca uzanan kırmızı şerit ve kapı içlerindeki mavi aydınlatma da göze çarpan ayrıntılar ortasında.

2022 Toyota Hilux GR Sport’un süspansiyon sistemindeki kilit değişim yeni tek borulu (monotube) amortisörler ve sertleştirilmiş ön helezon yaylar olmuş. Kelam konusu kesimler aracın ruhuna uymassı açısından kırmızı renge boyanmış. Artta ise yaprak yay nizamı devam ediyor. Böylelikle 1 tonluk yük kapasitesi ve 3.5 tonluk çekme kapasitesi değişmemiş.

Toyota’dan yapılan açıklamada, yeni tek boru dizaynının, daha süratli reaksiyon ve daha düzgün ısı dağılımı ile daha yeterli sönümleme performansı sağlamak için daha büyük bir piston alanı oluşturduğu belirtiliyor. Ayrıca güçlü şartlardaki sürüş sırasında ünite içindeki yağın performans kalitesinin korunmasına da yardımcı olduğu söz ediliyor.

Kaputun altında makyajla gelen 2.8 litre dört silindirli turbo dizel ünite vazife yapıyor. 204 beygir güç ve 500 Nm tork üreten motor, 4×4 sistem, 6 ileri otomatik şanzıman ve otomatik hudutlu kaydırmalı diferansiyel ile kombine edilmiş.

2022 Toyota Hilux GR Sport’un yaz aylarından itibaren Avrupa’da satışa sunulması bekleniyor. Fiyatı şimdi belirli değil. Bu ortada standart Toyota Hilux’ın ülkemizdeki başlangıç fiyatı 568.600 TL.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu