Oyun

Nintendo Switch’den satış rekoru!

Nintendo’nun oyun konsolu Wii, çıktığı birinci devirlerde oyun dünyasını kasıp kavursa da yerini bir periyot sonra PlayStation ve Xbox konsollarına kaptırmıştı. Bunun üzerine atılımlar yapan şirket, 2017 yılının Mart ayında piyasaya sürdüğü Nintendo Switch elde taşınabilir oyun konsolu ile ismini duyurmaya çalıştı. Konsol, geçen müddette popülerliğini arttırmaya devam ediyor.

Nintendo Switch dünya çapında 103 milyondan fazla sattı

Nintendo Switch, global bazla popülerliğini günden güne arttırıyor. Konsol, son vakitlerde satışlarda büyük bir ivme kazandı. Şirketin öteki eseri olan yılların oyun konsolu Wii çıktığı günden bu 101 milyon civarlarında satış yaptı. Switch, beş yıl üzere bir müddette Wii’nin toplam satışından daha fazla sattı.

Nintendo Switch oyun konsolu 2017’den beri 103 milyon satış yaparak şirketin yeni göz bebeği oldu. Ayrıyeten bu sayıya en kısa müddette ulaşan oyun konsolu olmasıyla da rekor elde etti. O denli ki Switch, tüm dünyada yaşanan çip krizine karşın yalnızca 2021 yılının Ekim ve Aralık ayları ortasında 10.67 milyon adet ürün sattı.

Şirket, geçtiğimiz yıl Switch oyun konsolu ailesine yeni bir üye kazandırarak eser yelpazesini geliştirmişti. Switch OLED adı verilen modelini piyasaya sürdüğünde “iyi bir başlangıç” yaptığını belirten şirket, geçen kısa müddette 4 milyona yakın OLED modelini sattı.

Tüm dünyayı tesiri global çip krizine karşın düzgün satılmasıNintendo lideri Shuntaro Furukawa’yı epey şad etti. Yıllardır ürettiği Wii konsolunu geçmiş olması ise memnuniyetle karşılanıyor. Furukawa bahse ait şu cümlelere yer verdi.

Markamız, çalışanlarımız tarafından özveriyle hazırlanmış eserler üzerine inşa edildi. Switch, ömür döngüsünün tam ortasında ve bu yıla girerken 2021’de kazandığı ivme epeyce güzel. Switch, pazara çıktığı altıncı yılında ivmesi zayıflayan geçmiş konsollarımızın önüne geçmiş görünüyor.

Taşınabilir oyun konsolları tüm dünyada tesirini arttırmaya başlıyor. Nintendo’ya nazaran konsolun bu büyük başarısı devam edecek. Lakin unutulmaması gereken bir durum var. Valve’in Steam Deck elde taşınabilir oyun konsolu 25 Şubat’ta piyasaya sürülecek. Birçok analiste nazaran konsol dünyasındaki istikrarlar bu eserle bir arada değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu