BilimTeknoloji

Toyota GRMN Yaris tanıtıldı: Yalnızca 500 adet üretilecek

Toyota, Tokyo Araba Fuarı’nda GR Yaris’in yeni bir versiyonunu tanıttı. 2022 Toyota GRMN Yaris olarak isimlendirilen yeni hot hatch’in üretimi 500 adetle sonlu olacak ve tüm örnekler yalnızca Japonya’da satılacak.

Standart GR Yaris üzerine yapılan çeşitli güncellemelerle gelen GRMN Yaris, ayrıyeten pist yahut ralli paketlerinden biriyle de tercih edilebiliyor. Tüm GRMN Yaris modellerinde standart versiyona nazaran daha kısa orana sahip 6 ileri manuel şanzıman vazife yapıyor.

Tartı nedeniyle art koltukların çıkarıldığı aracın ön kısmında yeni Recaro çanak koltuklar kullanılmış. Her iki pakette de karbon fiber motor kaputuyla gelen hot hatch’teki punta kaynak sayısı da GR Yaris’e nazaran 545 artırılmış. Bu sayede gövde sertliği düzgünleştirilmiş.

GRMN Yaris’in kaputu altında 272 beygir güç ve 390 Nm tork üreten 1.6 litre üç silindirli turbo ünite misyon yapıyor. Bu da GR Yaris’e nazaran 20 Nm tork artışı manasına geliyor. GRMN Yaris’te ayrıyeten ön ve art mekanik hudutlu kaydırmalı diferansiyel bulunuyor. Standart modelde Torsen diferansiyeller bulunuyordu.

Pist paketiyle gelen güncellemeler ortasında 18 inç BBS jantlar, daha büyük frenler, Bilstein ayarlanabilir amortisörler, karbon fiber art kanat, marşpiyel ekleri ve yeni ön lip bulunuyor. Toyota’ya nazaran bu paket, aracı GR Yaris’e nazaran 20 kg hafifletiyor.

Ralli paketinde ise yeni Toyota amortisörleri ve istikrar çubukları, gövde altı müdafaa seti ve bir roll bar devreye giriyor. Bu paketin sağladığı tartı kaybı da 30 kg olarak açıklanıyor.

2022 Toyota GRMN Yaris’in başlangıç fiyatı 7.137.000 yen yani aktüel kurla 64 bin dolar civarında. Bu fiyat ralli paketiyle 73 bin dolara, pist paketiyle 74 bin dolara kadar çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu